لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

آمریکا تاکید کرد: پول‌های آزاد شده ایران فقط برای «دارو، غذا و اقلام غیرتحریمی» هزینه خواهد شد


آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی
آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی

روز جمعه ۱۱ ماه اوت، یکروز پس از انتشار خبر انتقال ۵ زندانی آمریکایی از زندانهای جمهوری اسلامی به «خانه امن»، در ازای آزادسازی ۶ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی، آمریکا تاکید کرد که جمهوری اسلامی حق دسترسی آزاد به این پولها را نخواهد داشت.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه گفت که پول‌های آزاد شده ایران مشمول محدودیت‌هایی است و فقط برای مقاصد «غیر نظامی» مانند « خرید غذا و دارو» هزینه خواهد شد.

به گزارش رویترز، جان کربی تصریح کرد که ایالات متحده از نزدیک بر چگونگی استفاده از دارایی‌های آزاد شده ایران که حدود ۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، «نظارت» خواهد کرد و از هزینه کردن این وجوه برای «مقاصد نظامی» جلوگیری می‌کند.

برخی جمهوری‌خواهان همزمان با انتقال وجوه ایران از کره جنوبی به قطر، ابراز نگرانی کردند تا جمهوری اسلامی با این پول‌ها به طور غیرمستقیم از «برنامه هسته‌ای» یا «گروه‌های شبه‌نظامی» پشتیبانی مالی کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که این توافق «هیچ‌گونه کاهشی در تحریم‌ها» به جمهوری اسلامی نمی‌دهد.

پیش‌تر نیز آنتونی بلینکن پیشرفت مثبت در توافق مبادله زندانیان را تایید کرد و تاکید کرد که این گونه تلاش‌های دیپلماتیک، «اراده مقابله» با «اقدامات بی‌ثبات کننده» جمهوری اسلامی در منطقه را «کاهش» نمی‌دهد.

XS
SM
MD
LG