لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

اختصاصی؛ احتمالا چند هفته طول می‌کشد تا زندانیان دوتابعیتی به خانواده‌شان ملحق شوند


 جان کربی
جان کربی

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید با استقبال از خروج زندانیان دوتابعیتی در بند جمهوری اسلامی از زندان و «آغاز فرایند آزادی» آنان به صدای آمریکا گفت که محتملا ظرف چند هفته آینده این افراد به خانواده‌هایشان می‌پیوندند.

جان کربی در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا درباره این که چه زمانی زندانیان آمریکایی ایرانی‌تبار به خانه خود در آمریکا باز می گردند، گفت: «ما دقیقا نمی‌دانیم چه مدت طول می‌کشد تا آنها را به خانه برگردانیم و تا زمانی که آنها به خانه برسند، و این مذاکره به نتیجه کامل برسد، ما با احتیاط سخن خواهیم گفت.»

او افزود:« این خوب است که آنها از زندان اوین که شرایطی غیرقابل تحمل و وحشیانه دارد، خارج شده‌اند، اما به هر حال آنها هنوز در حبس خانگی هستند.؛ یعنی اگر چه از زندان خارج شده اند، اما از ایران خارج نشده‌اند.»

کربی ادامه داد: «ما سلامت و وضعیت آنها تا جایی که می‌توانیم رصد خواهیم کرد، و به مذاکره با ایرانی‌ها ادامه می‌دهیم تا آنها را در صحت و سلامت به خانه و خانواده‌هایشان برگردانیم. چقدر طول می کشد؟ گفتن این موضوع دشوار است، ما فکر می‌کنیم چند هفته اما ما درباره ایران صحبت می‌کنیم و بنابراین عمل‌گرایانه رو به جلو حرکت می‌کنیم.»

این مقام ارشد رسانه‌ای شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به پرسش دیگری که برای آزادی این افراد دولت جو بایدن چه هزینه‌ای پرداخت کرده و یا تبادل زندانی صورت گرفته، گفت: «قصد ندارم وارد جزئیات شوم. این یک مذاکره در حال انجام است که کاملا به نتیجه نرسیده است و فکر نمی‌کنم عاقلانه یا مسئولانه باشد که جزئیات را هم اکنون علنی کنیم، در حالی که این افراد صرفا امروز از زندان بیرون آمده، اما هنوز در ایران هستند و هنوز هم از خطر خارج نشده‌اند.»

پیش‌تر آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هم خبر انتقال پنج زندانی آمریکایی ایرانی از زندان اوین به حبس خانگی را /گامی امیدوارکننده خواند.

او ضمن ذکر نام‌های سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی گفت: دو آمریکایی دیگر هم که اصلا نباید بازداشت می‌شدند، فعلا ترجیح می‌دهند هویت‌شان ناشناس بماند، نیز در حبس خانگی هستند و آمریکا تلاش دارد تا همگی این افراد را به خانه برگرداند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز «تاکید کرد» که جمهوری اسلامی هیچ‌گونه «تخفیفی در تحریم‌ها» به ازای آزادی پنج زندانی دوتابعیتی دریافت نخواهد کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG