لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

بلینکن: تلاشهای دیپلماتیک، از اراده آمریکا برای مقابله با اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه نمی‌کاهد


وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از کنفرانس خبری مشترک با همتای مکزیکی خود به نگرانی‌ها در مورد وضعیت پنج شهروند آمریکایی که در ایران از زندان اوین آزاد اما در حبس خانگی قرار گرفتند، پرداخت.

آنتونی بلینکن، اطلاعاتی در مورد «تلاش‌های دیپلماتیک» در حال انجام ارائه و بر تعهد دولت ایالات متحده برای اطمینان از بازگشت امن دوتابعیتی‌ها تاکید کرد.

بلینکن پیشرفت مثبت در توافق مبادله زندانیان را تایید کرد و گفت که این گونه تلاش‌های دیپلماتیک، «اراده مقابله» با «اقدامات بی‌ثبات کننده» جمهوری اسلامی در منطقه را «کاهش» نمی‌دهد.

به گفته بلینکن، این که این پنج تن از زندان به حبس خانگی منتقل شده‌اند، گامی مهم برای بازگرداندن نهایی آنها به کشورشان است.

او همچنین بر اهمیت اولویت دادن به رفاه و امنیت شهروندان آمریکایی در سراسر جهان تاکید و بر تعهد دولت برای حل و فصل موارد بازداشت غیرقانونی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن اذعان به طولانی شدن مدت اسارت زندانیان دو تابعیتی ابراز خوش‌بینی کرد که پیشرفت اخیر می‌تواند نقطه‌ عطفی به شمار بیاید.

با این حال، او از افشای جزئیات دقیق اقدامات دیپلماتیک در حال انجام ـ برای جلوگیری از به خطر انداختن موفقیت‌آمیز روند بازگشت ـ‌ خودداری کرد.

آنتونی بلینکن تصریح کرد که تلاش برای بازگرداندن این آمریکایی‌ها به خانه منجر به «رفع هیچ‌گونه تحریمی» برای ایران نخواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که در صورت پیگیری چنین تلاش‌هایی، منابع مالی خود ایران صرفا برای «اهداف بشردوستانه» در حساب‌های «محدود و همسو» با «معافیت‌های تحریمی موجود» و برای «اقلام غیرتحریمی» استفاده می‌شود.

همچنین بلینکن بر تعهد تزلزل‌ناپذیر دولت آمریکا برای حفظ و اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تاکید کرد.

او همچنین تایید کرد که وزارت خارجه با پنج آمریکایی که اکنون در حبس خانگی هستند، تماس برقرار کرده است. وی ضمن ابراز خوشحالی از خروج از آنان زندان، بر لزوم خاتمه دادن به این روند و پیوستن آنان به خانواده هایشان تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش‌ یکی از خبرنگاران اظهار داشت که تا آنجا که می‌داند، در حال حاضر هیچ آمریکایی دیگری به جز پنج نفری که در کانون مذاکرات دیپلماتیک بودند، در زندان‌های ایران نگهداری نمی‌شود.

گفتنی است در یک تحول مهم «در مسیر آزادی» پنج آمریکایی دوتابعیتی بازداشت شده در زندان‌های جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه به بازداشت خانگی در یک هتل منتقل شدند که به نظر می‌رسد «گامی به‌ پیش» در «توافق مبادله گروگان‌ها» بین ایالات متحده و ایران به شمار آید.

بنا‌بر گزارشهای تاییدنشده، این توافقنامه شامل مقرراتی برای آزادی احتمالی سرمایه‌های مسدود شده جمهوری اسلامی به مبلغ ۶ میلیارد دلار و بازگرداندن پنج زندانی دوتابعیتی است که در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

از میان این پنج ایرانی آمریکایی دوتابعیتی، سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و «نفر چهارم ناشناس» از زندان «اوین» تهران به بازداشت خانگی منتقل شده‌اند که کاخ سفید این خبر را تایید کرده است.

همچنین به گفته منابع آگاه از مذاکرات، «پنجمین دوتابعیتی» که هویتش آشکار نشده است، پیش‌تر در بازداشت خانگی بوده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG