لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

کاخ سفید: تفاهم برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران همچنان در مسیر خود است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید - آرشیو
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید - آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت که به اعتقاد واشنگتن تفاهم با ایران برای آزادی پنج شهروند آمریکایی همچنان در مسیر درست قرار دارد. او اما از ارائه یک جدول زمانی برای آزادی این افراد خودداری کرد.

دو هفته پیش در یک تحول مهم «در مسیر آزادی» پنج آمریکایی دوتابعیتی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی، چهار نفر از آنها به بازداشت خانگی «در یک هتل در تهران» منتقل شدند که به نظر می‌رسد «گامی به‌ پیش» در «توافق مبادله گروگان‌ها» بین ایالات متحده و ایران به شمار آید.

این اولین گام از توافقی است که بر اساس آن ۶ میلیارد دلار دارایی‌ مسدود شده ایران در کره جنوبی در ازای اجازه خروج این پنج شهروند آمریکایی از ایران، آزاد می‌شود.

به نوشته رویترز، سالیوان در کنفرانسی تلفنی به خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم که کارها بر اساس تفاهماتی که با ایران به دست آورده ایم پیش می رود.»

او گفت: «من جدول زمانی دقیقی برای شما ندارم زیرا مراحلی وجود دارد که باید آغاز شوند. اما ما معتقدیم که این روند همچنان در مسیر (خود) است.»

مجوز خروج این پنج نفر از ایران ممکن است هفته ها طول بکشد. بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران یکی از کانون‌های تنش میان دو کشور بوده است. با وجود آزادی آنها در پی اجرای این توافق، دو طرف همچنان در مورد مسائل دیگری از برنامه هسته‌ای ایران گرفته تا حمایتش از شبه نظامیان شیعه منطقه، اختلافات جدی دارند.

آمریکایی‌های ایرانی تباری که ۱۹ مرداد اجازه خروج از زندان اوین ایران را پیدا کردند شامل سیامک نمازی ۵۱ ساله (بازرگان) و عماد شرقی ۵۸ ساله و همچنین مراد طاهباز ۶۷ ساله، فعال محیط زیست هستند که او تابعیت بریتانیایی نیز دارد. هویت چهارمین شهروند آمریکایی که زندان را ترک کرد و همچنین هویت پنجمی که از پیش در حبس خانگی بود، اعلام نشده است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی شهروندان را در عمل گروگان می‌گیرد. پیشتر مارک ترنر، یک قانون‌گذار آمریکایی، در این باره به شبکه تلویزیونی آمریکایی گفت کنگره طرح ممنوعیت سفر دارندگان شهروندی آمریکا به ایران را برررسی کند.

XS
SM
MD
LG