لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

تهران: تبادل زندانیان با آمریکا در چارچوب یک‌ «تفاهم» خواهد بود 


آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی
آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که فرایند «تبادل زندانیان» میان تهران و واشنگتن، در چارچوب یک «تفاهم» مشترک میان‌ دو طرف صورت خواهد گرفت.

به گزارش رسانه‌های ایران، ناصر کنعانی در نشست خبری هفتگی با نمایندگان برخی رسانه‌ها، اذعان کرد که روند «آزادسازی متقابل زندانیان» طبق تفاهم صورت گرفته انجام خواهد شد.

به گفته این مقام دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی، تهران «تضمین لازم» برای اجرای مفاد توافقنامه برای آزادسازی زندانیان را از طرف آمریکایی «دریافت کرده است.»

هفته گذشته در یک تحول مهم «در مسیر آزادی» پنج آمریکایی دوتابعیتی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی، آنها به بازداشت خانگی «در یک هتل در تهران» منتقل شدند که به نظر می‌رسد «گامی به‌ پیش» در «توافق مبادله گروگان‌ها» بین ایالات متحده و ایران به شمار آید.

تاکنون نام این هتل از سوی جمهوری اسلامی، مقامات ایالات متحده، وکلا و اعضای خانواده این گروه اعلام نشده است. در جریان تحولی که هفته گذشته روی‌داد پنج ایرانی - آمریکایی دوتابعیتی از زندان اوین به «بازداشت خانگی» منتقل شدند تا در روزهای آینده طبق توافق دو کشور آزاد شوند. سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز سه نفر از این پنج نفر هستند که نام دو نفر دیگر به خواسته خانواده‌های آنها «ناشناس» باقی مانده است.

به گفته منابع آگاه از مذاکرات، «پنجمین دوتابعیتی» که هویتش آشکار نشده، پیش‌تر در بازداشت خانگی بوده است.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی امروز دوشنبه بیست و‌ سوم مرداد ماه در مورد تبادل زندانیان گفت: «روند قضایی» در مورد زندانیان مورد درخواست آمریکا به‌طور کامل انجام شده و «تبادل در چارچوب تفاهم صورت خواهد گرفت.»

در این حال، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید بیستم مرداد ماه ضمن استقبال از خروج زندانیان دوتابعیتی در بند جمهوری اسلامی از زندان و «آغاز فرایند آزادی» آنان به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود که احتمالا «ظرف چند هفته آینده» این افراد به خانواده‌هایشان می‌پیوندند.

XS
SM
MD
LG