لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

سی‌ان‌ان: چارچوب «مبادله زندانیان دوتابعیتی» با «مذاکرات توافق هسته‌ای» مجزا است


آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی

شبکه خبری سی‌ان‌ان، به نقل از یک منبع آگاه درباره توافق جمهوری اسلامی و آمریکا مبنی بر آزادی زندانیان گفت که این «توافق مبادله گروگان‌ها» با «مذاکرات توافق هسته‌ای» ایران مجزا است.

کریستین امانپور، گزارشگر ارشد سی‌ان‌ان روز پنجشنبه در یک گزارش خبری به نقل از یک «منبع آگاه» تاکید کرد که گفت‌وگوها بر سر آزادی زندانیان آمریکایی جدا از مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی اما آزادی نهایی آمریکایی‌ها، «شاید بتواند به تسهیل مذاکرات در دیگر حوزه‌ها نیز کمک کند.»

همچنین گزارشگر ارشد سی‌ان‌ان تشریح کرد که این ۶ میلیارد دلار، متعلق به ایران و در واقع «بدهی پیشین کره جنوبی به ایران» بوده و پول آمریکایی نیست.

خانم امانپور به نقل از این منبع آگاه تصریح کرد که جو بایدن از اولین روز حضور در دفتر ریاست‌جمهوری تمرکز خود را بر روی مسئله آزادی گروگان‌ها گذاشته بود.

او افزود: «فکر می‌کنم که سوابق جو بایدن نشانگر تمرکز شدید وی بر بازگرداندن آمریکایی‌ها به وطن باشد؛ البته تحت شرایطی که باور کنیم در جهت منافع‌مان باشد. ما باور داریم که آن چه تنظیم شده در جهت منافع‌مان است.»

پیش‌تر متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نسبت به تصمیم مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر «آزادی پنج شهروند آمریکایی از زندان اوین به حبس خانگی» ابراز خرسندی کرد.

او با اشاره به نام‌های سیامک نمازی، مراد طاهباز، و عماد شرقی گفت: دو شهروند دیگر آمریکایی ترجیح می‌دهند هویت‌شان فعلا ناشناس بماند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا تصریح کرد: «دولت بایدن با خانواده‌های این شهروندان در ارتباط است و «ما وضعیت سلامتی و رفاه آنها را از نزدیک دنبال می‌کنیم.»

آقای میلر افزود: «اگرچه از خبر مربوط به آزادی این افراد از زندان به حبس خانگی استقبال می‌کنیم، اما این افراد نباید هرگز زندانی می‌شدند.»

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هم خبر انتقال «پنج زندانی» آمریکایی ایرانی از زندان اوین به حبس خانگی را «گامی امیدوارکننده» خواند.

او ضمن ذکر نام‌های سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی گفت: دو آمریکایی دیگر هم که اصلا نباید بازداشت می‌شدند، فعلا ترجیح می‌دهند هویت‌شان ناشناس بماند.

آدرین واتسون تاکید کرد که دولت جو بایدن همچنان از نزدیک، شرایط آنها را رصد می‌کند و «البته تا بازگشت همه آنها به ایالات متحده آرام نخواهیم گرفت.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به تداوم مذاکرات «ظریف و حساس» برای آزادی نهایی این شهروندان آمریکایی، از ارائه جزئیات درباره وضعیت آنها در حبس خانگی و یا تلاش‌های دولت بایدن برای تضمین آزادی‌شان خودداری کرد

XS
SM
MD
LG