لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

اتهام «همکاری با دولت‌های متخاصم» به توماج صالحی؛ «صدای او و یارانش» باشید


توماج صالحی، رپر معترض
توماج صالحی، رپر معترض

دادستان اصفهان با اعلام بازداشت توماج صالحی، بدون ارائه مستنداتی اتهام‌های این خواننده رپ مخالف جمهوری اسلامی را «همکاری با دولت‌های متخاصم و تشکیل گروه غیرقانونی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» اعلام کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه ۸ آبان، محمد موسویان، دادستان اصفهان، گفت توماج صالحی «شب گذشته» بازداشت شده است و «در حال حاضر با صدور قرار، تحت نظر شعبه بازپرسی قرار دارد.

دادستان اصفهان با بیان این که کیفرخواست توماج صالحی پس از تکمیل پرونده به دادگاه فرستاده خواهد شد، ادعا کرد: «متهم در ایجاد اغتشاشات و دعوت و تشویق به اغتشاش و آشوب‌های اخیر در استان اصفهان و در شهرستان شاهین شهر نقش کلیدی داشته است.»

بامداد اسماعیلی، خبرنگار ساکن آلمان، روز یک‌شنبه در پی بازداشت توماج صالحی، پیامی را از سوی اقبال اقبالی، دایی توماج منتشر کرد.

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی در این پیام تأکید کرده است که «توماج صدای مردم، صدای آینده و صدای انقلاب زن زندگی آزادی در ایران است» و «ما خانواده توماج صالحی از ایرانیان سراسر جهان درخواست داریم همان‌طور که توماج ندای دادخواهی شما بود، صدای او یارانش باشید.»

آقای اقبالی در این پیام شرح داده است که توماج صالحی «ساعت چهار و نیم به وقت ایران خبر از مشاهده موارد مشکوک در اقامتگاه خود داد. پس از آن ارتباط توماج قطع شد و همسایه‌ها از دستگیری او و تعدادی از دوستان او خبر دادند.»

به گفته او، «تصویری از توماج توسط رسانه‌ها بازتاب یافت که فوتوشاپ است. محل دستگیری توماج در گردبیشه بختیاری بوده، اما رسانه‌ها از دستگیری او در غرب ایران خبر دادند.»

دایی توماج صالحی با بیان این که «تا این لحظه از وضعیت سلامت دستگیرشدگان و محل نگهداری آنها بی‌خبر هستیم» گفت که «اکنون صدای انقلاب آنها به گوش جهانیان رسیده است» و «حکومت اسلامی باید انتخاب کند» که یا با «آزادی فوری همه زندانیان سیاسی و تسلیم در برابر خواست مردم مبنی بر عزل مسالمت‌آمیز حکومت» را بپذیرد و یا به «پذیرش حضور میلیونی جامعه شهروندی در جنبش اقدام و قیام قهرآمیز برای سرنگونی» تن بدهد و «راه سومی وجود ندارد.»

آقای اقبالی همچنین گفت: «ما آماده هستیم تا جان را خود برای آزادی شهروند، جامعه، میهن و انقلاب شکوهمند زن زندگی آزادی هزینه کنیم.»

«این جا ایران است! این جا مال ما است و مسیر ادامه دارد»

امیر بی‌لقب، خواننده موسیقی رپ و هیپ‌هاپ، پس از بازداشت توماج صالحی در ویدئویی که در توییتر منتشر کرده، از معترضان خواست روحیه خود را حفظ کنند و گفت: «مگر این همه مبارزه در تاریخ ندیده‌اید؟ مردم وقتی پیروز می‌شوند می‌روند و زندانی‌هایشان را از زندان در می‌آورند.»

او با بیان این که «ما چیزی به نام فرار و ترس نداریم و توماج می‌دانست او را می‌گیرند» گفت: «کجا بروم؟ این جا ایران است! این جا مال ما است و مسیر ادامه دارد.»

«سایبری‌ها مخمور از بازداشت توماج صالحی»

مهدی یراحی، خواننده ساکن ایران و حامی اعتراضات سراسری، هم در واکنش به بازداشت توماج صالحی در رشته توییتی با تأکید بر این که مسئولیت جان او «مستقیما با جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران است»، نوشت: «سایبری‌ها مخمور از بازداشت توماج صالحی طوری رجز می‌خوانند که گویی بنا بوده هرگز دستگیر نشود. همه ما که در ایرانیم، هر لحظه ممکن است در این راه بازداشت، شکنجه و کشته شویم.»

او درباره ادعای رسانه‌های حکومتی مبنی بر بازداشت توماج صالحی «حین فرار از کشور»» تأکید کرد که با این ادعا می‌خواهند «از عزتش بکاهند» و «پیش‌تر هم با همین هدف می‌گفتند توماج صالحی از خودشان است که بازداشت نمی‌شود.»

رسانه‌های سپاه ساعاتی قبل ادعا کرده بودند که توماج صالحی «حین خروج غیرقانونی از مرزهای غرب کشور» بازداشت شده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG