لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

بیش از ٣٠٠ روزنامه‌نگار خواستار آزادی نیلوفر حامدی  و الهه محمدی شدند


الهه محمدی (راست) و نیلوفر حامدی روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در ایران
الهه محمدی (راست) و نیلوفر حامدی روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در ایران

بیش از ٣٠٠ روزنامه‌نگار ایرانی با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی نیلوفر حامدی خبرنگار شرق و الهه محمدی خبرنگار روزنامه هم‌میهن شدند.

به گفته گروه‌های مدافع حقوق بشر، دست‌کم ۴۰ روزنامه‌نگار طی اعتراضات شش هفته گذشته از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شده‌اند.

امضاکنندگان بیانیه خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفته‌اند که «به جای سناریو‌نویسی، صرفا به انجام وظایف محوله خویش طبق قانون پرداخته و روزنامه‌نگاران بازداشتی به ‌خصوص خانم‌ها الهه محمدی و نیلوفر حامدی را آزاد» کنند.

وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای مشترک، این دو روزنامه‌نگار را متهم کرده بودند که عامل سازمان اطلاعات مرکزی، سیا، هستند و در آمریکا دوره دیده‌اند.

اما یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شنبه در پاسخ اختصاصی به بخش فارسی صدای آمریکا، اتهامات وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه مبنی بر دوره‌ دیدن دو روزنامه‌نگار در آمریکا را از اساس رد کرد.

به گفته او، «دولت ایران با مشکلاتی که خود ساخته است مواجه است. رهبری ایران باید به حرف مردم گوش دهد، نه اینکه به سوی آنها شلیک کند و بی رویه آنها را دستگیر کند.»

XS
SM
MD
LG