لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های سراسری تا هفتم آبان به ۲۸۳ نفر رسید


آخرین آمار قربانیان سرکوب اعتراضات سراسری ایران، تا پایان ۷ آبان ۱۴۰۱
آخرین آمار قربانیان سرکوب اعتراضات سراسری ایران، تا پایان ۷ آبان ۱۴۰۱

شمار جان‌باختگان اعتراضات در ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شده و سرکوب گسترده توسط نیروهای امنیتی را به همراه داشته، به ۲۸۳ نفر رسید.

در حالی که نهادهای حقوق بشری تا پایان ششم آبان شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران را ۲۷۲ تن اعلام کرده بودند، این آمار در پایان هفتم آبان به ۲۸۳ نفر رسید.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، از ۲۶ شهریور تا ۷ آبان دست‌کم ۴۴ کودک به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، تاکنون ۱۴۰۵۲ نفر از معترضان دستگیر شده‌اند و فقط هویت ۱۰۷۷ نفر از آنها روشن شده است.

همچنین در این مدت معترضان در ۱۳۲ شهر خواستار تغییرات اساسی در سیستم حاکمیتی ایران شدند و دانشجویان ۱۲۲ دانشگاه نیز از این خواسته حمایت کرده‌اند.

توماج صالحی و عماد قویدل، دو خواننده رپ اعتراضی از جمله معترضان بازداشت شده هستند.

به گفته گروه‌های مدافع حقوق بشر، دست‌کم ۴۰ روزنامه‌نگار در اعتراضات هفته‌های گذشته از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شده‌اند.

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه با انتشار بیانیه‌ای مشترک، نیلوفر حامدی خبرنگار شرق و الهه محمدی خبرنگار روزنامه هم‌میهن را افراد آموزش‌دیده در دوره‌های به گفته آن‌ها «رژیم مافیایی آمریکا» معرفی و آن‌ها را متهم کردند که نقش منابع اولیه خبرسازی برای «رسانه‌های بیگانه» را ایفا کرده‌اند. اتهامی که یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ اختصاصی به بخش فارسی صدای آمریکا آن را از اساس رد کرده است.

بیش از ٣٠٠ روزنامه‌نگار ایرانی با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی نیلوفر حامدی خبرنگار شرق و الهه محمدی خبرنگار روزنامه هم‌میهن شدند.

XS
SM
MD
LG