لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

روز پنجشنبه در آمریکا جشن شکرگزاری برگزار شد


 اوباما با دخترش ساشا و «چیز»، بوقلمونی که بنا به سنت در شب شکرگزاری مشمول عفو ریاست جمهوری قرار گرفته است. ۲۶ نوامبر ۲۰۱۴. کاخ سفید
اوباما با دخترش ساشا و «چیز»، بوقلمونی که بنا به سنت در شب شکرگزاری مشمول عفو ریاست جمهوری قرار گرفته است. ۲۶ نوامبر ۲۰۱۴. کاخ سفید

مردم آمریکا روز پنج شنبه تعطیلات روز شکرگزاری را با برگزاری جمع های خانوادگی، خوردن غذاهای مخصوص این روز، برگزاری کارناوال و رژه، و خرید ارزان آغاز کردند.

به گزارش صدای آمریکا، در نیویورک از صبح روز شکرگزاری، هزاران نفر برای تماشای رژه سالانه فروشگاه بزرگ میسیز صف کشیدند. این مراسم ۸۸ سال است که برگزار می شود و شامل پیاده روی گروه های موسیقی، نمایش های محیر العقول، و بادکنک های غول پیکر از شخصیت های کارتونی مانند اسپایدرمن، اسنوپی، و اسپانج باب است.

نیروهای نظامی آمریکا در خارج از کشور نیز این مراسم را با گردآمدن در پایگاه ها ی مختلف و خوردن غذای سنتی مخصوص این روز ، یعنی بوقلمون و مواد مختلف همراه با آن و غذاهای دیگر برگزار کردند.

در ستاد ناتو در کابل سربازان با ایستادن در صف کافه تریا دست کم اندکی از طعم وطن را چشیدند.

به گزارش صدای امریکا، براندن گالینو، سرباز آمریکایی به رویترز گفت:« می دانید، هر روز شکرگزاری که هنوز روی زمین سبز خدا ایستاده باشی، باید جشن بگیری و شکر کنی».

در واشنگتن، پرزیدنت باراک اوباما در سخنان هفتگی رادیویی خود که از اینترنت نیز پخش می شود، از نیروهای نظامی امریکا قدردانی کرد. او همچنین از آمریکاییان، به خاطر شفقت و مهربانی به کسانی که از نظر مالی در محرومیت قرار دارند، سپاس گزاری کرد.

پرزیدنت روز شکر گزاری یا «تنکس گیوینگ» را جشن محبوب خود توصیف کرد، زیرا«جشنی صرفا آمریکایی است» با مردمی «که در شکران نعمت های این کشور متحدند».

اوباما که هفته گذشته فرمان اجرایی تحدید اخراج مهاجران غیرقانونی را امضا کرده است، گفت: «ما از همکاری همه مردمی که – بی پروای تبار و رنگ و عقیده - آمریکا را وطن خود می شناسند و زندگی ملت ما را غنی تر می کنند، استقبال می کنیم.»

هم فال و هم تماشا

برخی از آمریکاییان هم با کشیدن پاشنه کفش های دو و شرکت در مسابقاتی که «قدم بوقلمونی» نام دارد، اشتهای خود را زیاد می کنند.

عده دیگری از علاقه مندان به ورزش هم با تماشای فوتبال در استادیوم ها یا در تله ویزیون، به ورزش کره چشم شان پرداختند. در ایالت میشیگان در مرکز غربی آمریکا، مردم در مزرعه فورد دیترویت، سپر به سپر منقل ها را داغ کردند تا پیش از مسابقه میان شیرهای دیترویت و خرس های شیکاگو، بوقلمون ها را به سیخ کشند.

در شب پیش از روز شکرگزاری، باراک اوباما و خانواده اش غذای مراجعان به یکی از مرکز واشنگتن را، که برای فقیران غذا و لباس و خدمت های دیگر تدارک می بیند، تهیه کردند.

پیش تر در همان روز، اوباما به رسم معهود رئیس جمهوران آمریکا یک بوقلمون را «مورد عفو» قرار داد و از کشتنش درگذشت. هفته گذشته، کاخ سفید از طریق یک نظرخواهی اینترنتی از مردم خواسته بود نظر دهند که جان کدام مرغ بخشوده شود، مک یا چیز. اگرچه چیز برنده عفو دولتی شد، اما هردو مرغ چاق و چله که هریک حدود ۲۳ کیلو وزن دارند از گذار به دکه قصابی معاف شدند.

سنت دیگر در روز شکرگزاری خرید ارزان از حراجی ها در فروشگاه های شلوغ است که آغاز خریدهای سال نو رانوید می دهد.

سالیان سال، حراج ها از روز پس از شکرگزاری ، معروف به روز جمعه سیاه، آغاز می شد. اما اکنون این حراجی ها از روز شکرگزاری یا حتی چندین روز پیش از آن آغاز می شوند. و معمولاً در روز دوشنبه ، که دوشنبه سایبری نام گرفته، تمام می شوند. ( این اصطلاح نخستین بار در سال ۲۰۰۵ به کار رفت و مرادازآن حراج های اینترنتی است که در این روز انجام می یابد). بر اساس نظرسنجی فدراسیون ملی فروشگاه ها، حدود ۶۸ میلیون نفر در آمریکا چشم به راه خرید در تعطیلات آخر هفته روز شکرگزاری اند.

مشکلات سفر

روز چهارشنبه، انفجار برف وباران در ساحل شرقی امریکا برنامه کسانی را که قصد داشتند در تعطیلات این هفته به سفر بروند دشوارکرد. این تعطیلات به طور مرسوم پرسفرترین تعطیلی در آمریکاست.

بنا به سنت، نخستین بار، شکرگزاری در آمریکا در سال ۱۶۲۱ روی داد. در این سال نخستین سکونت گزیدکان در آمریکای شمالی پس از گذراندن زمستانی سخت، یاد خرمن را گرامی داشتند.

جورج واشنگتن، نخستین رئیس جمهوری آمریکا این روز را در سال ۱۷۸۹ تعطیل ملی اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG