لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۵

«جمعه سیاه»، پرفروش ترین روز خرید در آمریکا


یکی از مراکز خرید آمریکا
یکی از مراکز خرید آمریکا

دوشنبه بعد از روز شکر گزاری را «دوشنبه بازار اینترنتی» می نامند که بزرگترین روز خرید اینترنتی در آمریکا به شمار می رود

یک موسسه پژوهشی روز گذشته اعلام کرد که میزان فروش در روز جمعه سیاه و تعطیلات آخر هفته پس از روز شکرگزاری نزدیک به ۳ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت ، ولی بر میزان خریدهای اینترنتی افزوده شد.

یک روز پس از روز شکرگزاری در آمریکا، روز خرید «جمعه سیاه»، نامیده می شود، که عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر، و آغاز فصل خرید برای کریسمس محسوب می‌شود.

اتحادیه ملی خرده فروشی در آمریکا میانگین خرید مردم در تعطیلات آخر هفته پس از روز شکرگزاری را ۴۰۷ دلار و ۲ سنت برآورد کرد، که ۳.۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت .

کاهش فروش در جمعه سیاه می تواند پیش درآمد ناخوشایندی برای بسیاری از خرده فروشان باشد، ولی، از سوی دیگر، آمار های منتشر شده نشان می دهد که بر میزان خریدهای اینترنتی افزوده شده، که خبر امیدوار کننده و مثبتی به شمار می رود.

در آمریکا دوشنبه بعد از روز شکر گزاری را «دوشنبه بازار اینترنتی» می نامند که امسال با دوم دسامبر مصادف شده، و بزرگترین روز خرید اینترنتی در آمریکاست.

ماتیو شی، مدیر عامل اتحادیه ملی خرده فروشان، با اشاره به توجه فزاینده مردم به قیمت ها، گفت خرده فروشان سخت تلاش می کنند تا در فروشگاه های و یا از طریق اینترنت ، فروش خود را بالا ببرند.

در گزارش اتحادیه ملی خرده فروشان آمده است، که امسال، در روز جمعه سیاه و تعطیلات آخر هفته پس از آن، تعداد کسانی که به مراکز خرید و فروشگاه های مراجعه کرده اند دو میلیون نفر بیشتر شده، و از ۱۳۹ میلیون نفر در سال گذشته، به ۱۴۱میلیون نفر در سال جاری رسیده است. ولی اتحادیه ملی خرده فروشان میزان خرید چهار روزه مردم، ( از روز پنجشنبه تا یکشنبه ) را ۵۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برآورد کرد که ۲.۸ درصد نسبت به ۵۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سال گذشته کمتر است.

راد فریدمن، تحلیل گر شرکت مشاورتی مارکوم گفت که فروشندگان با دو چالش عمده، یعنی کاهش فروش و کاهش بازدهی سود سرمایه روبرو هستند.

سی درصد فصل خرید مردم در روز جمعه سیاه و تعطیلات آخر هفته پس از روز شکرگزاری انجام می شود، که ۴۰ درصد سود فروشندگان را به خود اختصاص داده است. ولی امسال فصل خرید ۶ روز کمتر از سال گذشته است، که این امر فروشندگان را بر آن داشته تا از همین امروز با کاهش قیمت، و افزایش فروش خود، کوتاهی فصل خرید را جبران کنند.

شرکت ارزیابی مالی کام اسکور اعلام کرد که میزان خریدهای اینترنتی در روز شکرگزاری، جمعه سیاه و تعطیلات آخر هفته گذشته نسبت با سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته است.

کام اسکور همچنین پیش بینی کرده است که خریدهای اینترنتی در فصل خرید کریسمس امسال ۱۶ درصد بیشتر از سال گذشته خواهد بود، که بخش عمده ای از آن ناشی از فروش تلفن های هوشمند است.

در آمریکا روز دوشنبه پس از جمعه سیاه را «سایبر ماندی» یا «دوشنبه بازار اینترنتی» نامیده اند، که بزرگترین روز خرید اینترنتی مردم است. انتظار می رود که امروز میلیونها نفر از مردم دست به خریدهای اینترنتی بزنند و از تخفیف های مخصوص این روز استفاده کنند. تقریباً ۸۱ درصد فروشندگان عمده گفته اند که برای خریداران اینترنتی امروز اجناس خود به حراج گذاشته اند.

اتحادیه ملی خرده فروشان پیش بینی کرده است که امروز بیش از ۱۳۱ میلیون نفر دست به خریده اینترنتی خواهند زد. و کام اسکور برآورد کرده است که میزان خرید اینترنتی مردم امروز بالغ بر دو میلیارد دلار خواهد بود که ۵۰۳ میلیون دلار بیشتر از سال گذشته است.

با توجه به گسترش فزاینده خریدهای اینترنتی، به نظر می رسد که، دوشنبه بازار اینترنتی می رود تا به «هفته بازار اینترنتی» و یا «ماهانه بازار اینترنتی» تبدیل شود.
XS
SM
MD
LG