لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۵

ناخشنودی برخی از آمریکائیان از آغاز فصل حراجیها در روز شکرگزاری


سخنگوی فدراسیون مصرف‌کنندگان آمريکا، استفان بروبک، معتقد است یورش تبليغات بازاریابی باید پس از روز شکرگزاری آغاز شود.

صرف غذای سنتی گوشت بوقلمون و مخلفات با خانواده و دوستان در روز پنج‌شنبه (روز شکرگزاری) را فراموش کنيد. برای برخی، روز شکرگزاری نشانه شروع غیررسمی فصل خرید و حراجی ها قبل از تعطیلات کریسمس است.

اگر چه برخی آن را نشانه افول یک سنت آمریکایی نامیده‌اند، ولی مصرف‌کنندگانی که به دنبال بهترین فرصتها هستند، بی‌صبرانه انتظار شروع حراجی ها را می‌کشند.

بعضی‌ها که در طول تعطیلات مجبورند کار کنند به آن به چشم فرصتی برای درآمد بیشتر نگاه می‌کنند، اما بسیاری دیگر از اين‌که نمی‌توانند درکنار عزيزانشان باشند خوشحال نيستند.

دانا فیشر، کارمند يکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجيره‌ای بنام کی‌-مارت، می‌گويد کارفرمايش به او گفته بود يا بايد در ايام تعطيلی سرکار حاضر شود و يا عواقبش را خواهد ديد. او می‌گويد اين عادلانه نيست.

فيشر گفت، «در اين مساله حق انتخابی در کار نيست. اين مساله واقعا قلب مرا می‌شکند، که اينطوری به مساله به عنوان فرصتی برای پول درآوردن نگاه می‌کنند، و اصلا شکرگزاری مطرح نيست.»

از اين‌رو دختر دانا فيشر، بنام جیلیان، یک طومار اینترنتی براه‌انداخت و از کی-مارت خواست روز شکرگذاری را به کارکنانش تعطيلی دهد و بگذارد، آنها که مايلند، اين روز را در کنار خانواد بگذرانند. هزاران نفر طومار وی را امضا کرده‌اند.

روزهای پیش از شکرگزاری و کریسمس از جمله شلوغ‌ترین روزهای سفر برای آمریکائيان است. در حالی‌که فروشگاه‌ها اصرار دارند شروع پيش از موعد فصل خرید، خريدکردن را برای مشتریان راحت‌تر می‌کند، دیگران استدلال می‌کنند که کثرت جمعیت و هياهوی بازاريابی ارزش صرفه‌جويی‌ها را ندارد.

سخنگوی فدراسیون مصرف‌کنندگان آمريکا، استفان بروبک، معتقد است یورش تبليغات بازاریابی باید پس از روز شکرگزاری آغاز شود.

او گفت، «نمی‌دانم که آیا اکثر آمریکایی‌ها نگران هستند يا نه، اما من شخصا به اين دليل که حس ميکنم فرصت کافی برای آدم نمی‌گذارند تا روز شکرگذاری را با فراغ بال صرف شمارش نعمت‌های زندگی کند، نگرانم»

انتظار می‌رود مجموع خرید امسال نسبت به سال گذشته ۴ درصد رشد داشته باشد، که سر به بيش از ۶۰۰ ميليارد دلار خواهد زد. کی-مارت تنها يکی از شرکتهايی زنجيره‌ای است‌که سعی دارد سهم بیشتری از دلار مصرف کنندگان را بدست آورد. فروشگاه زنجيره‌ای میسی و وال‌مارت نيز درهای مغازه‌هايشان را در روز شکرگزاری بروی خريداران باز خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG