لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

دولت تایلند برای امنیت انتخابات از ارتش کمک می خواهد


دولت تایلند روز جمعه اعلام کرد از ارتش می خواهد به حفاظت از کاندیداها و رای دهندگان انتخابات ماه فوریه کمک کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام پس از خشونت ها میان نیروهای پلیس و معترضان مخالف دولت صورت می گیرد که طی آن ۲ نفر کشته و شمار دیگری مجروح شدند.

درخواست یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند برای دریافت کمک از ارتش قدرتمند، اما به شدت سیاسی این کشور به عنوان عزم نخست وزیر برای برگزاری انتخابات سراسری ماه فوریه ارزیابی می شود. پیش بینی می شود در آن انتخابات، حزب فیو تای، حزب حامی او به طور قطع به قدرت بازگردد. نخست وزیر تایلند اخیرا پارلمان را منحل کرد.

هر گونه تاخیر در انتخابات ممکن است دولت و حزب حامی نخست وزیر را با افزایش اعتراضات خیابانی و چالش های حقوقی روبرو کند و کشور را در وضعیت نامشخص قرار دهد.

ارتش تایلند تاکنون بی طرف عمل کرده و پیشنهاد داده است به عنوان میانجی در درگیری سیاسی حاضر شود. اما پیشتر رهبر مخالفان نخست وزیر تلاش کرده بود که ارتش را به سمت معترضان بکشاند.

ارتش تایلند در ۸۰ سال گذشته، ۱۸ کودتا را طراحی و یا اجرا کرده است.
دولت روز پنجشنبه مخالفت خود را با درخواست کمیسیون انتخابات، که خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات دوم ماه فوریه شده، اعلام کرد. کمیسیون انتخابات تایلند پیشتر اعلام کرده بود تا رسیدن به یک توافق میان تمامی طرف های درگیر، انتخابات به تاخیر بیافتد.

مخالفان یینگلاک شیناوات بر این عقیده هستند که نخست وزیر تایلند دست نشانده برادر بزرگترش تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین تایلند است که در دوبی زندگی می کند و می گویند برکناری یینگلاک برای مبارزه با فساد لازم است.
اعتراضات گسترده تایلند چند هفته پیش آغاز شد، زمانی که یک لایحه عفو که به تاکسین اجازه بازگشت به تایلند را بدون سپری کردن دوران محکومیت می دهد، بررسی شد. این لایحه در سنا رای نیاورد.
تاکسین، میلیاردر، در سال ۲۰۰۶ در یک کودتا ارتش از قدرت برکنار شد.
XS
SM
MD
LG