لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

ساختمان های دولتی تایلند در اشغال معترضان


معترضان ضد دولتی به سمت وزارت دارایی در بانکوک حرکت می کنند - ۲۵ نوامبر ۲۰۱۳
معترضان ضد دولتی به سمت وزارت دارایی در بانکوک حرکت می کنند - ۲۵ نوامبر ۲۰۱۳
معترضان ضد دولتی روز سه شنبه به اشغال ساختمان های دولتی در بانکوک ادامه دادند. اقدام معترضان پس از تمدید یک قانون اضطراری امنیتی از سوی دولت که نگران بروز نا آرامی در کشور است، صورت گرفت.

روز دوشنبه مخالفان تحت رهبری اپوزسیون، با استفاده از زور وارد بخش هایی از وزارت دارایی، وزارت امورخارجه و دیگر ساختمان های دولتی شدند. آنان تلاش کردند دولت را سرنگون کنند.

در واکنش به اقدام معترضان، تمامی بخش های پایتخت و نواحی اطراف تحت اجرای قانون امنیت داخلی قرار گرفت. بر اساس این قانون پلیس می تواند راه ها را مسدود کند، رفت و آمد شبانه را ممنوع کند، و اقدام به بازرسی کند.

شاهدان می گویند حضور پلیس در پایتخت روز سه شنبه پر رنگتر شد. اما هنوز نشانه ای از خشونت دیده نشده است. پلیس تلاشی برای بیرون راندن معترضان نکرده است.

اعتراضات اخیر خیابانی بانکوک بزرگترین راه پیمایی معترضان از سال ۲۰۱۰ است. در آن اعتراضات بیش از ۹۰ نفر در جریان سرکوب معترضان توسط ارتش کشته شدند. آنان حامی نخست وزیر برکنار شده تایلند، تاکسین شیناواترا، برادر بزرگتر ینگلاک شیناواترا، نخست وزیر کنونی بودند.

ینگلاک وعده داده است که پلیس خویشتنداری از خود نشان می دهد.

معترضان نخست وزیر تایلند را متهم می کنند که دست نشانده برادر بزرگتر خود است که در تبعید به سر می برد.

اعتراضات گسترده تایلند چند هفته پیش آغاز شد، زمانی که یک لایحه عفو که به تاکسین اجازه بازگشت به تایلند را بدون سپری کردن دوران محکومیت می دهد، بررسی شد.

تاکسین به اتهام فساد اقتصادی به دو سال زندان محکوم شده است.

مجلس سنای تایلند این لایحه را رد کرد. اما اعتراضات تحت رهبری اپوزیسیون هنوز ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG