لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۸

کمیته انتخاباتی تایلند خواستار تاخیر در انتخابات شد


با بروز خشونت ها در روز پنجشنبه، کمیسیون انتخابات تایلند خواستار تاخیر در برگزاری انتخابات سراسری در این کشور شد. یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند برای برون رفت از بحران سیاسی، دستور برگزاری انتخابات زودهنگام را داده است.

کمیسیون انتخابات در بیانیه ای، به نبود صلح میان دولت و معترضان که خواستار کناره گیری یینگلاک شیناواترا از قدرت هستند، اشاره کرده است. معترضان می گویند نخست وزیر باید قدرت را به یک شورای غیر انتخابی واگذار کند.

پیشتر در روز پنجشنبه، ماموران پلیس به سمت مخالفان دولت گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور پرتاب کردند. معترضان کوشش می کردند در روند مربوط به برگزاری انتخابات اخلال ایجاد کنند.

درگیری ها پس از بی توجهی معترضان به هشدار های پلیس آغاز شد. مخالفان به استادیوم ورزشی بانکوک که مسوولان انتخاباتی از کاندیداها ثبت نام می کنند، حمله کردند. قرار است انتخابات دوم ماه فوریه برگزار شود.

مسوولان می گویند دست کم ۳۲ نفر از مخالفان در اعتراضات روز پنجشنبه مجروح شدند.

مخالفان یینگلاک شیناواترا بر این عقیده هستند که نخست وزیر تایلند دست نشانده برادر بزرگترش تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین تایلند است که در خارج از کشور زندگی می کند و می گویند برکناری یینگلاک برای مبارزه با فساد لازم است.

اعتراضات گسترده تایلند چند هفته پیش آغاز شد، زمانی که یک لایحه عفو که به تاکسین اجازه بازگشت به تایلند را بدون سپری کردن دوران محکومیت می دهد، بررسی شد. این لایحه در سنا رای نیاورد.

تاکسین، میلیاردر، در سال ۲۰۰۶ در یک کودتا از قدرت برکنار شد.
XS
SM
MD
LG