لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۳

پیشنهاد نخست وزیر تایلند به مخالفان: شورای اصلاحات


یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند، در اقدامی برای حل بحران سیاسی این کشور، پیشنهاد تشکیل یک شورای ملی اصلاحات را داد.

یینگلاک شیناوات پیشتر پارلمان تایلند را منحل کرد و دستور انتخابات زودرس را داده بود، اما این دو اقدام مخالفان را راضی نکرده و آنها همچنان خواستار کناره گیری او از قدرت هستند.

خانم یینگلاک روز چهارشنبه گفت شورای پیشنهادی اصلاحات در کنار دولت جدید کار خواهد کرد. دولت جدید تایلند قرار است دوم ماه فوریه انتخاب شود.

او همچنین گفت این شورا بخشی از دولت آینده نخواهد بود، و اعضای آن توسط یک کمیسیون مستقل انتخاب می شوند.

وظیفه شورای ملی اصلاحات شامل بررسی متمم های قانون اساسی، تغییرات اقتصادی، بررسی راه های برخورد با فساد اقتصادی و اصلاح انتخابات می شود.

هنوز سوتپ تائوگسوبان، رهبر مخالفان و معاون سابق نخست وزیر، واکنشی به این پیشنهاد نداده اند. او گفته بود اصلاحات باید پیش از برگزاری انتخابات صورت بگیرد. او وعده داده است در انتخابات اخلال ایجاد کند.

مخالفان یینگلاک شیناوات بر این عقیده هستند که نخست وزیر تایلند دست نشانده برادر بزرگترش تاکسین شیناوات، نخست وزیر پیشین تایلند است که در خارج از کشور زندگی می کند و می گویند برکناری یینگلاک برای مبارزه با فساد لازم است.

اعتراضات گسترده تایلند چند هفته پیش آغاز شد، زمانی که یک لایحه عفو که به تاکسین اجازه بازگشت به تایلند را بدون سپری کردن دوران محکومیت می دهد، بررسی شد. این لایحه در سنا رای نیاورد.

تاکسین، میلیاردر، در سال ۲۰۰۶ در یک کودتا از قدرت برکنار شد.
XS
SM
MD
LG