لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

وجود ۱۲۹ «متروپل» بالقوه در تهران؛ اولتیماتوم شورای شهر به شهرداری: نام سازه‌های «بسیار پرخطر» را منتشر کنید


ساختمان آلومینیوم، تهران
ساختمان آلومینیوم، تهران

در پی فرو ریختن برج دوقلوی «متروپل» در آبادان و گسترش موج تازه اعتراضات سراسری پس از آن، شورای شهر تهران به شهرداری «اولتیماتوم» داده است که طی یک هفته اسامی ساختمان‌های ناایمن پایتخت را اعلام کند.

به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران از ارسال نامه‌ای به علیرضا زاکانی، شهردار تهران، درباره ایمن‌سازی سازه‌های پرخطر و ضرورت آگاهی شهروندان، خبر داد و تأکید کرد که لیست ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر شهر تهران باید ظرف یک هفته در سامانه شفافیت انتشار یابد.

در این حال، پایگاه خبری انصاف‌نیوز لیستی با عنوان فهرست ۱۲۹ ساختمان پرخطر پایتخت منتشر کرد، اما خبرگزاری تسنیم گزارش داد که آتش‌نشانی تهران آن را «غیرمعتبر» خوانده و اعلام کرده که قادر نیست آن را تأیید کند.

انصاف‌نیوز فهرست منتشره را گزارشی نامیده که شورای شهر پنجم از آتش‌نشانی گرفته و شهردار وقت پیروز حناچی را ملزم کرده که آن را در سامانه شفافیت منتشر کند، اما بنا بر این گزارش، حناچی «به توصیه نهادهای امنیتی از انتشار فهرست امتناع» کرده است.

بر اساس این گزارش، محسن هاشمی، رئیس پیشین شورای شهر تهران، نیز گفته است، مسئولان امنیتی با انتشار لیست ساختمان‌های پرخطر پایتخت که به سال ۱۳۹۹ برمی‌گردد موافق نبودند.

هم‌زمان، بنیاد مستضعفان که پس از انقلاب ۵۷ و مصادره اموال حبیب القانیان، مالک ساختمان آلمینیوم تهران شد، اعلام کرده است که با توجه به شرایط ناایمن ادامه فعالیت این سازه در قلب پایتخت، بهترین راه برای ایمن‌سازی آن، «تعطیلی موقت است تا عملیات ایمن‌سازی» آن آغاز شود.

ساختمان آلومینیوم، بنای ۱۳ طبقه با اسکلت فلزی، در سال ۱۳۴۳ ساخته شد و در آن زمان سومین ساختمان بلندمرتبه و دارای آسانسور ایران بود. این سازه دارای ۷۲۸ واحد تجاری است و با وجود استحکام اسکلت آن، پله فرار و سیستم اعلام و اطفای حریق ندارد.

بر اساس آمار رسمی، «بیش از ۳۰ هزار سازه ناایمن» در تهران وجود دارد که از این میان ۹۵۰۰ ساختمان به ترمیم نیاز دارد.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، روز دوشنبه ۹ خرداد گفت که شهرداری با مأمورانش می‌توانند «رأساً» از احداث ساختمان‌هایی که ساخت آنها بدون اخذ پروانه یا بر خلاف مفاد پروانه آغاز شده باشد جلوگیری کنند.

واقعه مرگبار ریزش برج «متروپل» آبادان در روز دوم خرداد سبب بروز نگرانی‌های شدید عمومی از بروز موارد مشابه در دیگر شهرها شده است و یک عضو شورای شهر تهران پیشنهاد نصب «تابلو خطر» کنار «ساختمان‌های پرخطر» را داده است.

ناصر ایمانی، عضو شورای شهر تهران، در جلسه روز یک‌شنبه شورای شهر تهران با تاکید بر این که «حداقل ۱۳۰ ساختمان پرخطر» در مناطق مختلف تهران وجود دارد مدعی است که این ساختمان‌ها «همگی بالقوه استعداد تبدیل شدن به یک متروپل دیگر» را دارند.

XS
SM
MD
LG