لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

هنرمندان خطاب به نیروهای امنیتی: تفنگت را زمین بگذار؛ فرمانده یگان ویژه: برای کمک آمده‌ایم


به‌روزشده - همزمان با بازنشر اخبار و ویدئوهای متعددی مبنی بر قطع اینترنت و برخورد قهری با معترضان، جمعی از فیلمسازان ایرانی با استفاده از هشتگ «تفنگت را زمین بگذار» از از نیروهای امنیتی خواستند که مردم را «سرکوب نکنند.»

در این بیانیه کوتاه که روز یکشنبه ۸ خرداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و با امضای ده‌ها هنرمند همراه شده‌است، نوشته شده‌است که «فوج خروشان مردم ستم‌دیده‌ از جای‌جای ایران، فریاد همراهی و همدلی با مردم دردمند آبادان سرداده‌اند.»

در همین حال حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه فراجا مدعی شد که که دلیل استقرار یگان تحت امرش «کمک به مردم آسیب‌دیده» است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این فرمانده نیروی انتظامی که به تازگی تغییرنام داده، روز یکشنبه، هشتم خرداد، گفت که حضور این یگان‌ بر اساس «رویکرد اجتماعی» با هدف «ایجاد آسایش و امنیت برای شهروندان است» است.

این اظهارات در زمانی منتشر می‌شود که ویدئوهای متعددی از ضرب‌وشتم، دستگیری و استفاده از زور توسط این نیروها در بسیاری از شهرهای ایران منتشر شده و شهروندخبرنگاران از وجود پرتعداد این نیروها در آبادان و وجود جو امنیتی و سرکوب معترضان در این شهر خبر داده‌اند.

این درحالی است که استانداری خوزستان روز یکشنبه اعلام کرد که ۳۸ نفر همچنان مفقودند.

صادق خلیلیان استاندار خوزستان در جمع خبرنگاران گفت که «بر اساس آمار اولیه و بنا به اعلام خانواده‌ها، ۳۸ نفر به ما اعلام مفقودی شده است.»

استاندار خوزستان می‌افزاید که از میان این ۲۹ نفری که به طور رسمی خبر مرگشان اعلام شده «سه پیکر مجهول‌الهویه هستند».

اگرچه عملیات جستجو و آواربرداری ادامه دارد اما امیدها برای یافتن افرادی که زیر آوار زنده باشند، به شدت کاهش یافته است.

شب شنبه نیز بسیاری از شهرهای تهران شاهد اعتراض‌ها و تجمعاتی متعدد بود. برای نخستین بار طی سال‌ها در شهرری، معترضان تجمع خیابانی کردند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

اندیمشک از دیگر شهرهایی بود که شاهد «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله» در تجمع معترضان شبانه بود.

با گذشت شش روز از ریزش ساختمان متروپل در شهر آبادان هر روز دامنه اعتراضات مردم، نسبت به سوء مدیریت و فساد گسترده‌تر می‌شود.
اعتراضات در شبها و روزهای گذشته گسترده‌تر شده و راس حاکمیت را نشانه گرفته است.مردم در شهرهای آبادان، اهواز، خرمشهر ،شاهین شهر، شهرری ، بوشهر، ماهشهر و امیدیه به خیابانها آمده و در برخی موارد از جمله در آبادان با یگان ویژه حکومتی درگیر شدند.

درگیری مردم آبادان با نیروهای حکومتی، آبادان هفتم خرداد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

شرکت‌کنندگان در تظاهرات‌های اعتراضی در چند روز گذشته شعارهایی در حمایت از مردم آبادان و از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست»، «آبادان سرافراز، اینه شعار اهواز»، «آبادان، آبادان، حمایتت می‌کنیم»، «ما اشتباه کردیم، که انقلاب کردیم»، «رضا شاه، روحت شاد»، «آخوند باید گم بشه»، «خامنه‌ای حیا کن، مملکت رو رها کن» و «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، سر دادند.


روز شنبه هفتم خرداد شماری از مردم ایذه در حمایت از مردم آبادان به خیابان آمدند و شعار «ای آبادانی، غم تو غم منه» سر دادند.
روز جمعه تصاویری منتشر شد که نشان می‌داد نیروهای حکومتی به سوی معترضان تیر مستقیم شلیک می‌کنند.

گسترش تظاهرات در آبادان، صدای تیراندازی در ویدیو شنیده می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00


در میانه این اعتراضات و خشم مردم احمد وحیدی وزیر کشور گفت: «تعدادی دیگر از پیکرها در محل وجود دارد که خارج خواهند شد.» وحیدی می‌گوید: «وقتی با خانواده‌های داغ‌دار صحبت می‌کنیم بسیار از جمهوری اسلامی و همدردی رهبر انقلاب و رئیس جمهور و ارگان‌ها تشکر می‌کنند.»
آیت‌الله جوادی آملی در پیامی با تسلیت واقعه آبادان چنین فجایعی را ناشی از «نبود عقیده صائب و ایمان سالم» دانست و گفت: «کسی که لرزان می‌اندیشد و مضطرب فکر می‌کند، مضطرب می‌سازد! آن که انگیزه اختلاسی و اندیشه نجومی دارد، فکرش را، فکرتش را، فطرتش را بر لبه لرزان سقوط، بنیانگذاری کرده است، خواه از مسئولین خواه از مردم!»
احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان نیز با انتشار پیامی کوتاه از همدردی، مردم آبادان را دعوت به آرامش کرد.
هیئت دولت ابراهیم رئیسی هم سرانجام در ششمین روز فاجعه فروریختن ساختمان متروپل آبادان یکشنبه ٨ خرداد را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد.

گسترش اعتراضات مردم، تجمع و شعار «مرگ بر دیکتاتور» در شهرری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:36 0:00ایالات متحده نیز در واکنش به رویدادهای اخیر آبادان، ضمن حمایت از حقوق انسانی مردم ایران، اقدام حکومت جمهوری اسلامی در به‌‌کارگیری خشونت علیه معترضان و نقض حقوق انسانی‌ آنها را محکوم کرد.
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه در مورد اعتراضات در شهر آبادان که در پی ریزش ساختمان متروپل به راه افتاده است، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «معترضان شجاع ایرانی از دولت‌شان می خواهند که به نگرانی های مشروع آنها رسیدگی کند. سوء مدیریت و بی توجهی دولت ایران بارها و بارها مردم ایران را با عدم پاسخگویی به نیازهای اولیه خود مواجه کرده است.»
این مقام رسانه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا با مخاطب قرار دادن مقامات جمهوری اسلامی ایران افزود: «ما استفاده از خشونت علیه معترضان مسالمت آمیز را محکوم می‌کنیم. ما از حقوق انسانی مردم ایران، از جمله حق تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز وجود بدون ترس از خشونت و بازداشت، حمایت می‌کنیم.»
وی با اشاره به موضعگیری‌های پیشین وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «همان‌طور که وزیر [آنتونی] بلینکن بیان کرده است، ایالات متحده همچنین قطع جزئی یا کامل اینترنت تحمیلی و دیگر تاکتیک‌ها توسط دولت برای جلوگیری از آزادی بیان آنلاین و محدود کردن توانایی روزنامه‌نگاران مستقل برای خدمت به مردم، را محکوم می‌کند.»

XS
SM
MD
LG