لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

واکنش هنرمندان ایرانی به اعتراضات خوزستان؛ ابی: مردم ایران چون ققنوس به پا خواهند خاست


اعتراضات مردمی در جنوب ایران علیه آن چه که سوءمدیریت حکومت ایران پس از فرو ریختن ساختمان «متروپل» در آبادان عنوان شده است، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

این اعتراضات مردمی در برخی نقاط با سرکوب نیروهای حکومتی همراه بود و تصاویر آن توسط بسیاری از کابران ایرانی به اشتراک گذاشته شد.

شماری از هنرمندان ایرانی برون‌مرزی نیز ضمن ابراز تأسف از وقوع حادثه متروپل و همدردی باخانواده‌های داغ‌دار قربانیان، از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای حکومتی با معترضان به شدت انتقاد کردند.

برخی از این نظرات به صورت «استوری» در شبکه اجتماعی اینستاگرم منتشر شد، مانند پیام شنیداری ابی که همراه با تصاویری از آبادان و اعتراضات مردمی در خوزستان به اشتراک گذاشته شد.

او در این پیام ضمن هم‌دردی با مردم و خانواده‌ای داغدار ایرانی، گفت که «آه و خشم مردم ایران، دامن‌گیر این حکومت غاصب و بی‌اعتبار خواهد شد. مردم ایران همچون ققنوس از خاکستر این حکومت جبار و عمامه‌به‌سران بی‌رحمش به پا خواهند خاست. به امید آن روز!»

مری آپیک با انتشار عکسی از برج ویران‌شده متروپل، گفت که «قلب من‌با مردم وطنم است و با هموطنان آبادانی عزیزمان، روزی نبوده که در عرض این چهل و چند ساله جهنمی، این دولت قاتل، از ایران پر از افتخارمان، از مردم پر از صفا و مهر و محبتمان سواستفاده نکرده باشد.»

این هنرمند در بخش دیگری از پیام خود می‌نویسد که «کلامی نیست که بتواند غم ما غربت‌نشینان را توضیح دهد. از دور اشک می‌ریزیم و با غم و درد شما شریک هستیم. این غول‌های وحشتناکی که در رأس مملکت هستند، خون مردم ایران را می‌مکند.»

سعید محمدی بخش کوتاهی از اجرای زنده و پراحساس خود در رادیوی فارسی‌زبان شهر لس آنجلس را در حساب کاربری خود به اشتراک گذاشت.

او همراه با این ویدئو کلیپ نوشت که «خودتو نباز یارم، رفیقم، هموطن.... همشهری، آبادانی، خوزستانی، ایرانی.... در این روزگار قحطی عشق و محبت، در این سرما و سوز طاقت‌شکن... خودتو نباز عزیز دل... در این روزهای شلاق کشی بر پیکر عشق و عاشق، در این لحظات فرجام‌ساز... در این دوران ثروت‌اندوزی حاکمان از فروش خون و قلب مظلومان... خودتو نباز و عاشقونه شو»

گوگوش با انتشار تصویری از آبادان آباد در گذشته، و عکس برج فرو ریخته متروپل در امروز، بخشی از یکی از ترانه‌های خود با مضمونی اجتماعی را منتشر کرد.

او در این اثر می‌خواند: «با هر مرور خاطره، با اشک‌های گونه‌نشین، ببین تو آغوش جهان، نه جا داریم، نه سرزمین، ادامه قصمون را به بغض صد ساله ببخش، به برگی از تاریخ ما، افتادن از عرش به فرش.»

نازنین بنیادی تصاویری از زنان عزادار ایرانی در آبادان را به اشتراک گذاشت و نوشت: «از آتش‌سوزی سینما رکس در سال ۱۹۷۸ که جان صدها انسان بی‌گناه را گرفت تا فروریختن اخیر ساختمان متروپل که تاکنون باعث مرگ دست‌کم ۳۰ کشته و زخمی برجای گذاشته است، پاسخ جمهوری اسلامی انحراف، انکار، و ظلم بوده است.»

او در ادامه می‌افزاید، که این حکومت «به جای کمک به مردم و پاسخ‌گویی، با اعزام پلیس ضدشورش، برای سرکوب و تیراندازی به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را انتخاب کرده است، و اینترنت را قطع می‌کند.

این هنرمند در پایان می‌گوید که همراه با مردم آبادان و ایران و در مقابل این حکومت وحشی می‌ایستد.»

فرامرز آصف پیامی تصویری را همراه با متن آن به اشتراک گذاشت و نوشت که «زنده باد خوزستان، زنده باد آبادان»

او در این پیام گفت که «فروپاشی ساختمان متروپل در قلب آبادان، داغی است تازه بر قلب ملت شریف خوزستان، و همشهریانی که چندین و چند دهه با چنگ و دندان با مشکلات دست و پنجه نرم کرده‌اند.

این هنرمند در ادامه می‌افزاید که ندانم‌کاری‌ها و عدم صلاحیت مشتی مفت‌خور و از خدا بی‌خبر، سرانجام سبب‌ساز شد و جان چندین و چند هموطن مظلوم، و نان‌آور خانواده را گرفت.

سندی نیز که از هنرمندان خوزستانی موسیقی ایران است، با انتشار تصویری نوشت که «با غم‌انگیزترین حالت آبادان چه کنم، آبادانم تسلیت.»

بسیاری دیگر از هنرمندان ایرانی نیز با انتشار پیام‌های دیداری یا شنیداری، یا به اشتراک گذاشتن فیلم‌ها و تصاویر مختلف نسبت به حادثه مترپول و رویدادهای مرتبط با آن واکنش نشان دادند.

XS
SM
MD
LG