لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

ادامه اعتراضات مردمی در جنوب کشور؛ ماموران حکومت دست به اسلحه شدند


ادامه اعتراضات در ایران، ششم خرداد
ادامه اعتراضات در ایران، ششم خرداد

با ادامه اعتراض مردم جنوب کشور به وضع موجود، پلیس و ماموران حکومتی با توسل به زور و خشونت به دنبال خاموش کردن شعله‌های خشم مردم هستند.

براساس گزارشهای مردمی همزمان با چهارمین روز از حادثه فروپاشی ساختمان متروپل در آبادان، در ششم خرداد مردم بیشتری به جمع معترضان در شهرهای آبادان، خرمشهر، اهواز ماهشهر، امیدیه، بوشهر و شاهین‌شهر پیوستند.

تظاهرات در خرمشهر: آبادانی به پا خیز، برادرت کشته شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00


تصاویر دریافتی حاکی‌ است، ماموران یگان ویژه و پلیس در آبادان، ابتدا با سنگ به مردم حمله کردند و سپس با پرتاب گاز اشک‌آور سعی کردند، مردم را متفرق کنند. در تصاویر دریافتی صدای تیراندازی نیز شنیده می شود.

گسترش تظاهرات در آبادان، صدای تیراندازی در ویدیو شنیده می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

در ماهشهر مردم شعار مرگ بر ستمگر دادند و در اهواز فریاد زدند«دشمن ما همین جاست دروغ می‌گن آمریکاست.»

گسترش تظاهرات به شهرهای دیگر ایران، اهواز ششم خرداد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

همچنین گزارشها نشان می‌دهد اینترنت در آبادان به طور کامل قطع شده و در بقیه مناطق استان خوزستان نیز به شدت کند شده ‌است.
براساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران در اهواز و شاهین‌شهر نیز به تجمعات مردمی و معترضان حمله کرده‌اند.

آبادان، درگیری مردم معترض با نیروهای حکومتی، ششم خرداد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

شاهزاده رضا پهلوی با انتشار توئیتی، با اشاره به گسترش اعتراضات مردم در شهرهای مختلف ایران در توئیتر نوشت:‌ در حالی که معترضان در ایران فریاد«تیر نزن» سرداده‌اند، نیروهای امنیتی به آنها شلیک می‌کنند. اکنون رسانه‌های بین‌المللی می‌توانند با انتشار خبرهای تظاهرات به معترضان کمک کنند و اجازه ندهند که آنها در سکوت رنج ببرند.

آمار جان باختگان حادثه فروپاشی ساختمان متروپل در آبادان به ۲۶ نفر رسیده و هنوز ده‌ها نفر زیر آوار هستند. در نخستین ساعات پس از وقوع این واقعه، رسانه‌های داخلی اعلام کردند حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در زمان فرو ریختن ساختمان در متروپل حضور داشته‌‌اند. مردم خوزستان به شدت به نحوه امدادرسانی به ماندگان زیر آوار و همچنین نسبت به اقدامات مقامات و اطلاع رسانی رسانه‌ها و همچنین قانون شکنی‌ها و رانت‌های این پروژه معترض بوده و مافیای متصل به حکومت را مقصر اصلی این فاجعه می‌دانند.

گستردگی اعتراضات آبادان در ویدیویی از نمای بالا ، ششم خرداد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00


در همین راستا، امروز رسانه‌ها از ارتباط بین علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با حسین عبدالباقی مالک و سرمایه گذار متروپل پرده برداشتند. براساس اعلام رسانه‌ها
موعود شمخانی، برادرزاده علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده علی خامنه‌ای در این نهاد، معرف اصلی حسین عبدالباقی برای سرمایه‌گذاری در شهر آبادان بوده‌است.

حسین عبدالباقی علاوه بر موعود شمخانی، معاون وقت منطقه آزاد اروند، از حمایت گسترده مقام‌های جمهوری اسلامی و مقام‌های محلی خوزستان نیز برخوردار بوده‌است. مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله محمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی اذعان کرده‌اند در صدور مجوز و مراحل ساخت متروپل، فساد گسترده وجود داشته ‌است.

همچنان اما از سرنوشت حسین عبدالباقی متهم ردیف اول این فاجعه خبر موثقی در دست نیست. رسانه‌های حکومتی یک روز بعد از حادثه از دستگیری او خبر دادند، اما دو روز بعد با پخش تصاویری از سردخانه و مصاحبه با خانواده اعلام کردند او در زیرآوار متروپل جان داده‌است خبری که نه رسانه‌های مستقل آنرا تایید کردند نه مردم آنرا باور.

XS
SM
MD
LG