لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

ادامه اعتراضات سراسری و تیراندازی به معترضان آبادان؛ نخست‌وزیر اسرائیل: دنیا کنار مردم ایران بایستد


اعتراضات گسترده در آبادان و مسجد سلیمان در استان خوزستان علی‌رغم حضور پررنگ یگان‌های ویژه و نیروهای امنیتی در خیابان‌ها همچنان ادامه دارد و گزارش‌ها حاکی از این است که نیروهای سرکوب به سمت معترضان در آبادان تیراندازی کرده‌اند.

در ادامه واکنش‌های جهانی به اعتراضات ایران و وقایع آبادان، نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به اعتراضات در شهرهای ایران از جمله آبادان، خواستار آن شد که دنیا در کنار مردم ایران بایستد و از آنان در مقابل جمهوری اسلامی حمایت کند.

حساب رسمی اسرائیل به فارسی در توییتر، عصر یک‌شنبه هشتم خرداد به نقل از نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، نوشت: «دنیا باید در کنار مردم ایران بایستد و در مقابل رژیم سفاک جمهوری اسلامی قد علم کند. دوران مصونیت رژیم ایران به پایان رسیده است.»

پیش‌تر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است: «معترضان شجاع ایرانی از دولت‌شان می‌خواهند که به نگرانی‌های مشروع آنها رسیدگی کند. سوء مدیریت و بی‌توجهی دولت ایران بارها و بارها مردم ایران را با عدم پاسخگویی به نیازهای اولیه خود مواجه کرده است.»

حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» که با تمرکز بر اعتراضات در ایران گزارش‌های ویدئویی منتشر می‌کند، با انتشار ویدئویی از «تیراندازی به سمت معترضان» در آبادان خبر داد.

روز یک‌شنبه معترضان پرشمار شعارهایی از جمله «ما بچه‌های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم» و «بی‌شرف، بی‌شرف» خطاب به نیروهای سرکوب‌گر سر دادند.

معترضان همچنین شعار عربی «بالروح، بالدم، نفدیک آبادان» (جانم فدای آبادان) سر دادند.

بر اساس گزارش‌های شهروندی، اعتراضات در سایر مناطق استان خوزستان از جمله مسجد سلیمان نیز در حال برگزاری است و ویدئوها نشانگر این است که مأموران جمهوری اسلامی در مسجدسلیمان در حالی که مردم شعار «آبادان، تسلیت» سر می‌دهند، به معترضان حمله می‌کنند.

در جزیره مینو در استان خوزستان نیز روز یک‌شنبه مراسم خاک‌سپاری و سوگواری چهار تن از جان‌باختگان واقعه ریزش برج دوقلوی «متروپل» آبادان با حضور پرشمار مردم برگزار شد.

به گفته سعید حافظی، روزنامه‌نگار آبادانی ساکن آلمان که وقایع آبادان را از نزدیک دنبال می‌کند، افراد زیادی در آبادان بازداشت شده‌اند و دست‌کم «۱۰۰ نفر» از آنان شنبه شب به زندان آبادان تحویل داده شده‌اند.

این روزنامه‌نگار با بیان این که «زندان آبادان توسط حسین عبدالباقی ساخته شده»، اضافه کرد: «پرونده‌ها در شعبه ۳ بازپرسی بررسی می‌شود» و بازپرس اعلام کرده که «بیش از روزی شش پرونده را بررسی نمی‌کند.»

با وجود اعلام عزای عمومی در سراسر ایران از سوی مقامات جمهوری اسلامی، مأموران نیروی انتظامی از شمع‌افروزی شهروندان در برخی شهرها جلوگیری کردند.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، دو مأمور نیروی انتظامی در گرگان با یک زن که می‌خواهد در هم‌دلی با آسیب‌دیدگان و بازماندگان جان‌باختگان واقعه آبادان شمع روشن کند، مقابله می‌کنند و او ضمن مقاومت، فریاد می‌زند: «درود بر آبادان! آبادان تسلیت!»

صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این برخی از گزارش‌های ویدئویی را تأیید کند.

هم‌زمان با بازنشر اخبار و ویدئوهای متعددی مبنی بر قطع اینترنت و برخورد قهری با معترضان، جمعی از فیلم‌سازان ایرانی با استفاده از هشتگ «تفنگت را زمین بگذار» از نیروهای امنیتی خواستند که مردم را «سرکوب نکنند.»

در این بیانیه کوتاه با امضای ده‌ها هنرمند که روز یک‌شنبه ۸ خرداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده آمده است: «فوج خروشان مردم ستم‌دیده‌ از جای‌جای ایران، فریاد همراهی و هم‌دلی با مردم دردمند آبادان سر داده‌اند.»

برج دوقلوی «متروپل» که بخشی از آن در حال ساخت بود و بخشی دیگر به بهره‌برداری رسیده بود، ظهر دوشنبه دوم خرداد در آبادان فرو ریخت. کارشناسان و روزنامه‌نگاران محلی از سال گذشته بارها نسبت به وقوع این حادثه هشدار داده بودند.

موج اعتراضات گسترده در ایران پس از وقوع این حادثه در آبادان از سر گرفته شد و به شهرهای دیگر نیز گسترش یافت. مطالبات معترضان ارکان جمهوری اسلامی را هدف گرفته و شعارهایی از جمله «ما اشتباه کردیم، که انقلاب کردیم»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «آخوند باید گم بشه»، «رضا شاه روحت شاد»، «از رکس تا متروپل، بسه دیگه تحمل»، و «مرگ بر دیکتاتور» سر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG