لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

اعتراضات سراسری معلمان؛ معترضان اصفهانی شعار «اتحاد» سر دادند، تهرانی‌ها سفره خالی پهن کردند


اعتراض معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران، سوم اسفند
اعتراض معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران، سوم اسفند

اعتراضات سراسری معلمان ایران با وجود برخوردهای امنیتی بار دیگر روز سه‌شنبه ۳ اسفند ادامه یافت. در جریان برگزاری این اعتراض‌ها که بر اساس گزارش‌ها حضور زنان در آن پرشمار بود، تاکنون سه معلم زن و یک مرد بازداشت شده‌اند.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین اجرای رتبه‌بندی معلمان شاغل مطابق ۸۰ درصد حقوق هیئت علمی دانشگاه از جمله خواسته‌های معلمان معترض است.

به گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، سولماز فیض‌الله‌زاده، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان البرز پس از تجمع بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. از ارگان بازداشت‌کننده و محل بازداشت این فعال صنفی اطلاعی در دست نیست.

اعتراض سراسری معلمان، سوم اسفند
اعتراض سراسری معلمان، سوم اسفند

همچنین گزارش شده است که در شیراز سه معلم بازداشت شدند. هویت یکی از بازداشت‌شدگان علی حسن بهامین، معلم و فعال صنفی ساکن یاسوج عنوان شده که برای شرکت در تجمع معلمان به شیراز رفته بود و پس از پایان تجمع توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی برده شد. کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان همچنین نوشت گفته می‌شود دو معلم زن در این تجمع دستگیر شده‌اند که هنوز هویتشان مشخص نیست.

در جریان اعتراضات سراسری و تجمع‌های فرهنگیان ایران، شعار «معلم زندانی، آزاد باید گردد» یکی از اصلی‌ترین شعارهای آموزگاران معترض در اغلب شهرها بود.

یک زن معلم در تجمع روز سه‌شنبه در انزلی گفت: «ما بانک ملی و صندوق ذخیره فرهنگیان و صندوق توسعه را چپاول نکردیم. ما در کانادا ویلا و باغ نداریم. اسناد مملکت را بیرون نبرده‌ایم. آدرس ما سرراست است: در مدرسه و کلاس درس. گریبان معلم را گرفتن افتخار نیست.»

یک مرد معترض در تجمع کرج گفت که با ۳۰ سال سنوات همسرش را ضرب و شتم کرده‌اند. «مگر دزد بوده؟ مگر ۳ هزار میلیارد دلار اختلاس کرده؟» و حاضران در تجمع با شعار «فریاد فریاد، از این همه بیداد» او را همراهی کردند.

در تجمع اعتراضی یزد و کرمانشاه معلمان معترض سرود ملی «ای ایران» را هم‌خوانی کردند.

در تجمع شیراز، معلمان معترض شعارهای «معلم زندانی آزاد باید گردد» و «معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است» سر دادند. معلمان معترض در سنندج شعار دادند «اجرا همسان‌سازی، حق مسلم ماست.»

در اهواز معلمان معترض علیه ابراهیم رئیسی شعار دادند: «شش کلاس دروغگو، حاصل وعده‌هات کو»؛ و در ساری، معلمان به مأموران نیروی انتظامی گل دادند.

در اصفهان معلمان معترض شعار دادند: «شاغل و بازنشسته، اتحاد اتحاد» «لشکری و کشوری، اتحاد اتحاد»؛. یک آموزگار زن نیز در تجمع اصفهان گفت «با ۳۰ سال سابقه کار، سه روز است مسافرکشی می‌کنم.»

آموزگاران حق‌التدریسی تهران در مقابل آموزش و پرورش با پهن کردن سفره خالی تحصن کردند و شعار دادند: «وعده‌وعید کافیه، سفره ما خالیه.»

اعتراضات سراسری فرهنگیان ایران در حالی ادامه دارد که مجلس شورای اسلامی هم‌زمان «اشکالات و ابهامات لایحه رتبه‌بندی معلمان» را برای جلب نظر شورای نگهبان اصلاح و تصویب کرد. اما به گفته رامین کریمی‌نیا، مسئول کارگروه رتبه‌بندی سازمان معلمان ایران، علاوه بر این که اصلاحات جدید باید دوباره در شورای نگهبان بررسی شود، «دولت هنوز نامه پذیرش بار مالی را ارائه نداده است.»

به گزارش ایسنا، کریمی‌نیا تأکید کرد که اگر همراه با ارائه مجدد لایحه به شورای نگهبان پذیرش بار مالی «به طور کتبی ضمیمه نشود» بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی دوباره به مجلس بازگردانده می‌شود.

XS
SM
MD
LG