لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

سخنگوی کانون صنفی معلمان: یک معلم در میناب به دلیل فشارهای اقتصادی «خودکشی» کرد و جان باخت


اعتراض معلمان نسبت به وضعیت معیشتی - آرشیو
اعتراض معلمان نسبت به وضعیت معیشتی - آرشیو

سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران می‌گوید یک معلم دبیرستان در میناب «خودکشی» کرده و جان باخته است.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت مصطفی رنجبران، دبیر زیست‌شناسی در شهرستان میناب «به دلیل عدم تحمل فشارهای اقتصادی دست به خودکشی زد.» او این اقدام را «فاجعه بزرگ در جامعه فرهنگیان ایران» خواند.

حبیبی «تداوم این خودکشی‌ها در میان معلمان، کارگران، بازنشستگان و دانشجویان» را «نوعی قتل سیستماتیک» دانست که مسئولیت آن به گفته او بر عهده «مسئولان جمهوری اسلامی» است.

معلمان و فرهنگیان ایران در ماه‌های گذشته بارها نسبت به وضعیت صنفی و اقتصادی خود اعتراض کرده‌اند، و در روزهای گذشته اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی به بیش از ۳۰۰ شهر در ایران گسترش یافت.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، در واکنش به اعتصاب معلمان گفت، «یک سری افراد همکاران ما را تحریک می‌کنند که مثلا سر کلاس درس نروند.»

اعتراض معلمان به عدم تصویب و اجرایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان است که بیش از ۱۰ سال است بین نهادهای مختلف دست‌به‌دست می‌شود و هنوز به سرانجام نرسیده است.

خودکشی معلمان در اثر فشارهای ناشی از مشکلات معیشتی پیش از این نیز سابقه داشته است.

حسن چنارانی، آموزگار بخش سرولایت در شهرستان نیشابور، روز شنبه ۲۷ شهریور با مصرف قرص برنج به زندگی خود پایان داد. ۲۵ شهریور ماه نیز خبر خودکشی آموزگار دیگری به نام غلام‌عباس یحیی‌پور، به دلیل بروز مشکلات مالی گزارش شد.

XS
SM
MD
LG