لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

گزارش تکمیلی | ادامه تجمعات سراسری فرهنگیان در شهرهای مختلف ایران


تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان مریوان
تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان مریوان

در ادامه تجمعات سراسری فرهنگیان طی ماه‌های گذشته در اعتراض به طرح رتبه‌بندی و عدم همسان‌سازی در شهرهای مختلف ایران، معلمان معترض روز شنبه در بیش از ۱۰۰ شهر ایران دست به تجمع زدند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز شنبه ۳۰ بهمن‌ماه، شماری از معلمان و فرهنگیان در برخی از شهرهای ایران از جمله کرج، ساری،‌ یزد، اراک، و لنگرود بار دیگر همچون ماه‌های اخیر برای بیان مطالبات صنفی و مدنی خود با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعارهایی مانند «فریاد، فریاد از این همه بیداد» تجمعات اعتراضی برگزار کردند. این ششمین تجمع سراسری معلمان کشور در سه ماه گذشته بود.

معلمان معترض در این تجمعات خواستار رفع تبعیض، پایان بی‌عدالتی، افزایش حقوق، آزادی معلمان زندانی، همسان‌سازی بازنشستگان مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری و اجرای قانون رتبه‌بندی مشاغل شدند.

یکی از معلمان در تجمع فرهنگیان در شهر ساری از دروغگویی مقامات ایران گفت و خطاب به مقامات مسئول افزود: «با این سرنوشتی که شما برای فرهنگیان درست کردید چیزی جز خواستن حق در کف خیابان‌ها نمانده.»

تجمع اعتراضی فرهنگیان در ساری - ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

معلمان و فرهنگیان معترض در اندیمشک نیز با تجمع مقابل ساختمان آموزش و پرورش این شهرستان شعار «فریاد، فریاد از این همه بیداد» سر دادند.

تجمع اعتراضی معلمان در اندیمشک: فریاد فریاد از این همه بیداد - ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

شماری از فرهنگیان در یزد نیز با در دست گرفتن پلاکاردهایی در مقابل ساختمان آموزش و پرورش استان یزد تجمع کردند و خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

 تجمع اعتراضی معلمان در یزد با شعار: معلم زندانی آزاد باید گردد - ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

در شازند اراک هم گروهی از معلمان دست به تجمع زدند و با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواستار همسان سازی حقوق فرهنگیان شدند.

تجمع اعتراضی معلمان در اراک: حقوق ما ریالیه، ‌هزینه‌ها دلاریه - ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00

در لنگرود نیز گروهی از معلمان در تجمع اعتراضی روز شنبه ۳۰ بهمن‌ماه هم صدا با عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان، تصنیف مرغ سحر را همخوانی کردند.

همخوانی تصنیف مرغ سحر در تجمع اعتراضی لنگرود - ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

از سوی دیگر محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، با انتشار متنی در توئیتر خود از بازداشت روح الله مردانی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، خبر داد و نوشت او روز شنبه ۳۰ بهمن‌ماه در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان دلفان بازداشت شده است.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی از بازداشت دست‌کم پانزده نفر از معلمان کرج در پی حمله نیروهای امنیتی به تجمع فرهنگیان در این شهر خبر داده بود، تجمعی که امروز در پی فراخوان «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» در بیش از ۱۰۰ شهر ایران برگزار شد.

بحران معیشت و تورم افسارگسیخته در ایران طی سال‌های اخیر به جز اعتراض بازنشستگان، به برگزاری ده‌ها تجمع اعتراضی از سوی معلمان و کارگران نیز منجر شده که این اعتراض‌ها در مواردی با سرکوب شدید و بازداشت فعالان صنفی توسط نهادهای امنیتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG