لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

آزادی موقت شبنم بهارفر، فعال صنفی معلمان، با قرار کفالت؛ تداوم اعتراضات در صورت عدم تامین خواسته‌ها


تصویری از تجمع معلمان و فرهنگیان در اندیمشک (شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰)
تصویری از تجمع معلمان و فرهنگیان در اندیمشک (شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰)

روز شنبه ۳۰ بهمن ماه، به دنبال ششمین فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در شهر‌های مختلف در طی سه ماه گذشته، معلمان بار دیگر در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهر‌های خود در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان تجمع کردند که در جریان آن چندین تن بازداشت شدند.

شبنم بهارفر، فعال صنفی معلمان، که روز شنبه ۳۰ بهمن پس از شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته، در کرج بازداشت شده بود، یکشنبه اول اسفند پس از تفهیم‌ اتهام در دادگاه انقلاب این شهر با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

کانون صنفی معلمان ایران روز یکشنبه با انتشار خبر آزادی شبنم بهارفر در کانال تلگرامی خود، از تداوم بازداشت روح الله (رادا) مردانی، یکی دیگر از فعالان صنفی معلمان دستگیر شده خبر داده است. به گفته کانال تلگرامی کانون صنفی معلمان، رادا مردانی پس از ضرب و شتم به زندان خرم آباد منتقل شده است.

فرهنگیان در چند ماه گذشته در اعتراض به طرح رتبه‌بندی و عدم همسان‌سازی در شهر‌های مختلف ایران دست به تجمع زدند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند؛ تجمعاتی که در بسیاری از موارد به ضرب و شتم، درگیری، و بازداشت ختم شد.

آذر سال ۱۳۹۰ طرح رتبه‌بندی معلمان به تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسید و توسط رئیس‌جمهوری وقت ابلاغ شد. به گفته احمدحسین فلاحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در بررسی‌های صورت گرفته شورای نگهبان دو ایراد مالی و ابهاماتی در لایحه رتبه‌بندی معلمان وجود داشت که بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی در کمیسیون آموزش رفع شده است و دیگر دلیلی برای اجرای این طرح وجود ندارد؛ اما تجمع اعتراضی معلمان در چند ماه اخیر در شهر‌های مختلف ایران، خلاف گفته‌های عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را ثابت می‌کند.

در طی چند ماه گذشته معلمان و فعالان فرهنگی با برگزاری تجمعات، خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، پذیرش معلمان به عنوان صاحبان صندوق ذخیره فرهنگیان، تأمین امنیت شغلی نیرو‌های غیررسمی و خرید خدماتی و خدمتگزاران و پرداخت پاداش بازنشستگان در ۱۴۰۰ و همچنین تأمین اجرای لایحه رتبه‌بندی مطابق با خواسته اکثریت معلمان در سال جاری هستند.

به گفته معلمان معترض اگر خواسته آن‌ها در سال پیش رو تأمین نشود، اعتراضات خود را به اشکال متفاوت و گسترده‌تر ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG