لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

دولت طالبان دستور تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه در افغانستان را صادر کرد


از زمان روی کار آمدن طالبان در اففانستان محدودیت‌ها علیه زنان شدت بیشتری گرفته است.
از زمان روی کار آمدن طالبان در اففانستان محدودیت‌ها علیه زنان شدت بیشتری گرفته است.

در ادامه اعمال محدودیت‌های روزافزون بر زنان در افغانستان تحت حکومت طالبان، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۲ اعلام کرد که به دستور این گروه سالن‌های زیبایی باید در سراسر کشور تعطیل شوند.

محمدصادق عاکف، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، روز سه‌شنبه با اشاره به اطلاعیه این وزارت گفت که سالن‌های زیبایی یک ماه فرصت دارند که درهای‌شان را ببندند و تعطیل شوند.

دولت‌های خارجی و مقامات سازمان ملل متحد از زمان بازگشت طالبان به قدرت پس از شکست دادن دولت وقت افغانستان و عقب‌نشینی نیروهای خارجی در تابستان سال ۱۴۰۰، اعمال محدودیت‌های فزاینده بر زنان افغانستان را محکوم کرده‌اند.

سال گذشته، مقامات بیشتر دبیرستان‌های دخترانه را بستند، از ورود زنان به دانشگاه جلوگیری کردند، و بسیاری از کارکنان زن افغانستانی را از کار منع کردند. بسیاری از اماکن عمومی از جمله حمام‌ها، سالن‌های ورزشی، و پارک‌ها به روی زنان بسته شده است.

چند ماه پس از برکناری طالبان از قدرت در اواخر سال ۱۳۸۰، سالن‌های آرایش وزیبایی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان باز شدند. اما خدمات بسیاری از آنها از دو سال پیش، با قدرت گرفتن دوباره طالبان، محدود شد. سالن‌ها معمولاً فقط زنانه هستند و پنجره‌هایشان را پوشانده‌اند تا مشتریان از بیرون دیده نشوند.

یک زن ساکن کابل در این باره به خبرگزاری رویترز گفت که با صدور دستور جدید احساس می‌کند آخرین راه برای معاشرت امن زنان در بیرون از خانه قطع شده است: «رفتن به پارک برای زنان ممنوع است، و آرایشگاه جای خوبی برای ملاقات ما با دوستانمان و دیدن زنان ودختران دیگر، و گفتگو درباره مسائل مختلف بود. ... از این به بعد نمی‌دانم چطور می‌توانیم همدیگر را ببینم و با هم صحبت کنیم. این دستور برای زنان در سراسر افغانستان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.»

دولت‌های غربی و سازمان‌های بین‌المللی گفته‌اند که محدودیت‌ها علیه زنان جلوی هرگونه پیشرفت احتمالی برای به رسمیت شناختن دولت طالبان در سطح جهانی را می‌گیرد.

اما دولت طالبان می‌گوید که به حقوق زنان «در چارچوب تفسیرش از قوانین اسلامی و آداب و رسوم افغانستان» احترام می‌گذارد.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG