لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان: زنان باید بدون محدودیت کار کنند


آرشیو
آرشیو

نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان می‌گوید که محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران افغان از سوی طالبان باید رفع شود.

تامس وست گفته است که در یک مکالمه تلفنی به امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان گفت که جهان مخالف «محدودیت‌های جاری و در حال گسترش» بر حقوق و نقش زنان و دختران افغان در جامعه است.

آقای وست در توییترش نوشت دختران باید به مدرسه بازگردند و زنان باید آزادانه حرکت کرده و بدون محدودیت کار کنند.

او افزوده است که این گفتگوها برای پشتیبانی از مردم افغانستان و منافع ملی ایالات متحده آمریکا ادامه خواهد یافت.

در این حال، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان تایید کرد که این مقام آمریکایی در این مکالمه، دیدگاهش را در مورد آموزش، اشتغال و حقوق بشری زنان افغان مطرح کرده و از آقای متقی خواسته که برای بهبود این موارد تلاش کند.

سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان گفته است که در حال حاضر، زنان افغان در بخش های معارف، سلامت و سایر بخش‌ها کار می‌کنند و تاکید کرده که دربارۀ فرمان این گروه که در مورد «حجاب صادر شده مشکلی ندارند.»

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه محدودیت‌های بیشتری را بر جامعه مدنی، به ویژه زنان و دختران وضع کرده است.

در تازه‌ترین مورد وزارت امر به معروف و نهی از منکر و وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه به رسانه‌ها دستور داده اند که پس از این، مجریان زن در هنگام اجرای برنامه‌های تلویزیونی چهره‌های شان را بپوشانند.

اما مجریان زن در شبکه‌های تلویزیونی افغانستان روز گذشته دستور طالبان را نادیده گرفته و بدون اینکه صورت خود را بپوشانند، در برنامه های زنده تلویزیونی ظاهر شدند.

محمد صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان گفت که مجریان زن از دستور آن‌ها سرپیچی کرده اند.

XS
SM
MD
LG