لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

تمجید قانونگذار ارشد کنگره آمریکا از زنان افغان: طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم


آرشیو
آرشیو

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، می‌گوید تا زمانی‌که طالبان به حقوق بشر احترام نگذارد و برخورد‌ش را با زنان تغییر ندهد، ایالات متحده هرگز این گروه را به رسمیت نمی‌شناسد.

مایکل مک‌کال روز چهارشنبه در مصاحبه اختصاصی با بخش دری صدای آمریکا گفت: «پیام به طالبان این است که اگر می‌خواهند به رسمیت شناخته شوند، باید با زنان به عنوان یک قشر برابر رفتار کنند نه به عنوان مایملک و دارایی‌شان.»

او افزود هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه هیچ نوع مشروعیت طالبان را تا زمانیکه آنان به بحران حقوق بشری و رفتار‌شان با زنان افغان رسیدگی نکنند، نمی‌پذیرند.

طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان در ماه اوت ۲۰۲۱ میلادی، به طور مداوم محدودیت‌هایی را بر زنان و دختران اعمال کرده اند. این گروه نه تنها به طور گسترده زنان و دختران را از کار در ادارات حکومتی، سازمان‌های غیرحکومتی و حتی دفاتر ملل متحد منع کرده اند، بلکه مانع آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم شده اند.

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که افغانستان یگانه کشوری است که زنان و دختران در آن از حق آموزش و سایر حقوق‌شان محروم شده اند.

به گفتهٔ او زنان افغان به خاطر جنسیت‌شان مورد تبعیض قرار گرفته و در چارچوب خانه‌هایشان زندانی شده اند.

مک‌کال از زنان افغان که برای احقاق حقوق خود مبارزه می‌کنند تمجید کرد و تاکید کرد که آمریکا در کنار زنان افغانستان ایستاده است.

گزارشگران ویژه ملل متحد پس از سفر هشت روزه اخیر خود به افغانستان گفتند که وضعیت تبعیض جنسیتی در افغانستان نهادینه شده و طالبان با افراطی‌ترین اشکال زن ستیزی حکومت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG