لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

کرزی: مجریان زن افغان نباید از دستور طالبان برای پوشاندن صورت‌ اطاعت کنند


یک گوینده زن افغان ـ آرشیو
یک گوینده زن افغان ـ آرشیو

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، گفته است که برقع و پوشیدن صورت زنان ربطی به حجاب اسلامی و فرهنگ افغانستان ندارد و مجریان زن در تلویزیون‌ها نباید صورت‌شان را بپوشانند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، کرزی در پاسخ به سوالی که آیا مجریان زن در تلویزیون‌ها از دستور طالبان مبنی بر پوشاندن صورت‌شان اطاعت کنند یا خیر، گفت:‌ «نه! آنان نباید [از دستور طالبان اطاعت] کنند، زیرا به حجاب و فرهنگ افغانی ربطی ندارد. آنان [مجریان زن در تلویزیون] نباید اطاعت کنند.»

رئیس جمهوری پیشین افغانستان در این مصاحبه همچنین از مقام‌های طالبان خواست تا این دستور را پس بگیرند، زیرا به گفتهٔ او‌، این تصمیم «به افغانستان و شهرت افغانستان آسیب می‌رساند و به هیچ عنوان افغانی نیست.»

این اظهارات کرزی پس از آن بیان شد که وزارت امر به معروف و نهی از منکر و وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در یک اقدام تازه، به تلویزیون‌های محلی افغانستان دستور داده‌اند که پس از این، مجریان زن هنگام ظاهر شدن در تلویزیون‌ها، باید روی‌شان را بپوشانند.

واکنش طالبان به اظهارات کرزی

وزارت امر به معروف و نهی از منکر به اظهارات اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان واکنش نشان داد.

این وزارت روز شنبه در توئیتی نوشته است: « اظهارات کرزی قابل تبصره نیست. او در بیست سال گذشته با خوشحال نمودن بیگانگان خواستار هر نوع آزادی و زمینه سازی آن برای خواهران افغان بود.»

بر اساس دستور طالبان، مجریان زن در تلویزیون‌های افغانستان از روز شنبه باید صورت‌‌شان را بپوشانند. قبل از این، مجریان زن تنها مجبور به سر کردن روسری بودند.

اما مجریان زن در شبکه‌های تلویزیونی افغانستان روز شنبه دستور طالبان را نادیده گرفته و بدون اینکه صورت خود را بپوشانند، در برنامه‌های زنده تلویزیونی ظاهر شدند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه محدودیت‌های بیشتری را بر جامعه مدنی وضع کرده است به خصوص وضع محدودیت علیه حقوق زنان و دختران.

عابد احساس، رئیس شبکه تلویزیونی شمشاد، به خبرگزاری فرانسه گفت: «همکاران ما از طبقه اناث نگران‌ هستند که اگر صورت خود را بپوشانند، شاید در اقدامی دیگر به آنها گفته شود که دست از کار بکشند.»

محمد صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر، گفت که مجریان زن از دستور آنها سرپیچی کرده‌اند. او گفت که اگر مجریان زن در تلویزیون‌ها این دستور را رعایت نکنند،‌ در قدم بعدی آنها با مسئولین این رسانه‌ها و اعضای خانواده‌های مجریان زن صحبت خواهد کرد.

آقای مهاجر افزود که مسولین این رسانه و ولی مجریان زن در صورت عدم رعایت این دستور مجازات خواهند شد.

در اویل ماه جاری ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر طالبان، دستور داد که زنان حین حضور در ملاء عام باید کاملاً با حجاب باشند و صورت نیز را بپوشانند.

طالبان در حاکمیت قبلی خود بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ زنان را از حق کار و آموزش محروم کرده بودند و رویکرد این گروه در حدود نه ماه اخیر که بر افغانستان مسلط شده است، نشان می‌دهد که این گروه بار دیگر به سمت وضع قواعد سختگیرانه حاکمیت قبلی‌شان در حرکت است.

XS
SM
MD
LG