لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

بری روزن: باید تضمین گرفت که ایران گروگان‌گیری را از سیاست خارجی خود کنار می‌گذارد


بری روزن، عکس از آرشیو
بری روزن، عکس از آرشیو

آزادی دو شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران و بازگشت آن‌ها به بریتانیا با استقبال وزارت خارجه آمریکا رو‌به‌رو شد. گروگان‌های سابق که در ایران بوده‌اند نیز با ابراز رضایت، خواستار تلاش‌ برای آزادی دیگر زندانی‌ها شدند.

نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری روز چهارشنبه تهران را به مقصد عمان ترک کردند و از آن‌جا راهی بریتانیا شدند. هر دو در فرودگاه نظامی «برایز نورتون» به خانواده‌های خود ملحق شدند. نازنین زاغری برای مدت شش سال و انوشه آشوری برای پنج سال در ایران زندانی بودند.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال متنی به بخش فارسی صدای آمریکا، ضمن استقبال از آزادی این دو شهروند ایرانی‌-بریتانیایی، گفت: «ما به تلاش شبانه‌روزی خود ادامه می‌دهیم تا آزادی شهروندان‌مان، از جمله مراد طاهباز شهروند بریتانیایی آمریکایی که به ناحق زندانی شده است، محقق شود.»

بری روزن، گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «از آزادی نازنین رتکلیف و انوشه آشوری و در جریان بودن آزادی مراد طاهباز بی‌اندازه خوشحالم. این خیلی طول کشید و این‌ها مدت‌ها در زندان بودند. برای من لحظاتی سرشار از خوشحالی و همزمان ناراحتی محسوب می‌شود؛ چرا که بسیاری از گروگان‌های دیگر هنوز در ایران مانده‌اند. این برای من لحظه‌ای است که باید به آن دقت کنیم و ببینیم برای ما چه معنایی دارد.»

او افزود که ایران سال‌ها است از «دیپلماسی گروگان‌گیری» استفاده می‌کند تا در ازای بازداشت افراد بیگناه درآمد کسب کند.» وی گفت: «وقتی در وین با مذاکره‌کنندگانی که با ایران در توافق هسته‌ای مذاکره می‌کردند صحبت کردم بارها به نمایندگان سه کشور اروپایی، و نیز به نمایندگان آمریکا و دیگر متحدان اروپایی یادآوری کردم که باید با هم همکاری کنند و اطمینان پیدا کنند ایران دیگر چنین کاری نخواهد کرد.»

بری روزن گفت که همه این مذاکره‌کنندگان می‌توانند با امضا کردن یک هشدار، ایران را پاسخگو کنند. وی افزود: «من صادقانه باور دارم تا وقتی که تمامی گروگان‌ها آزاد شوند و تضمینی در کار باشد که ایران بار دیگر گروگان‌گیری نخواهد کرد، نباید توافقی با ایران انجام شود. و اگر آن را تکرار کردند، هرگونه توافق با ایران باید به طور کامل ملغی شود. ایران دیگر نباید از گروگان‌گیری به عنوان بخشی از سیاست خارجی خود استفاده کند.»

او در ادامه گفت: «من صادقانه باور دارم هیج توافقی با ایران نباید امضا شود مگر در حالتی که تمامی گروگان‌ها آزاد شده و تضمیمنی گرفته شود که ایران هیچ‌گاه دیگر گروگان‌گیری نخواهد کرد و اگر انجام دهند، ما این توافق با ایران را به طور کامل متوقف می‌کنیم. ایران نباید دیگر به عنوان بخشی از سیاست خارجی خود، گروگان‌گیری کند.»

کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی به زندانی کردن این شهروندان دو یا چند تابعیتی و آزادی آن‌ها در قبال دریافت پول انتقاد کردند. اما حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ارتباط آزادی‌ این افراد در ازای دریافت پول را رد کرده است.

وزیر خارجه ایران گفت: «بیش از ٣٩٠ میلیون پوند پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص برخی خریدهای دفاعی از انگلیس مطالبه داشتیم که چند روز پیش موفق شدیم این مبلغ را دریافت کنیم.»

امیرعبداللهیان افزود: «چند روز پیش بدهی انگلیس به ایران پرداخت شد اما به طور همزمان پیگیری های قضایی و روند قضایی برای درخواست آزادی افرادی که به اتهام امنیتی در ایران بازداشت شده بودند، نیز ادامه داشت؛ شاید از نظر زمانی روزهای آزادی و واریز پول نزدیک به هم بود اما ارتباطی میان این دو مساله وجود ندارد.»

او در ادامه گفت: « آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری، در نهایت با نگاه انسانی در جمهوری اسلامی ایران محقق شد و اخباری که مبنی بر گرفتن پول و آزاد کردن این افراد منتشر می شود نادرست و نادقیق است.»

  • نزار زکا: آزادی دیگر گروگان‌ها در راه است

نزار زکا، شهروند لبنانی آمریکایی که چهار سال در ایران در زندان بود، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «اطلاعاتی که ما در دست داریم نشان می‌دهد روند آزادی گروگان‌ها با سرعت دنبال می‌شود. با بریتانیا شروع شد و با شهروندان دیگر کشورها دنبال می‌شود.»

او افزود: «قرار قبلی این بوده که با توافق هسته‌ای یا بدون آن، تمامی گروگان‌ها آزاد شوند و این قولی بود که به ما داده شده بود که هیچ توافقی در کار نخواهد بود مگر این که هیچ گروگانی باقی نمانده باشد. توافق در این مورد حاصل شده و آن‌ها آزاد خواهند شد و انتظار داریم همه گروگان‌های غربی طی چند هفته آزاد شوند. در صورتی که اتفاق بسیار بدی روی ندهد، فکر می‌کنیم همین روند دنبال خواهد شد.»

نزار زکا گفت: «این قرار بود ماه ژوئن پارسال انجام شود و توافقی مطرح شده بود که بریتانیا بدهی به ایران را بپردازد و آمریکا هم بر سر راه آزادسازی پول ایران در کره جنوبی، عراق، و ژاپن - پول‌هایی که بر اثر تحریم‌ها مسدود شده بود - مانعی ایجاد نکند. قرار بود در قبال آن، تمامی گروگان‌ها آزاد شوند. به هر حال ما اکنون فکر می‌کنیم به جایی رسیده‌ایم که توافق حاصل شده و این تنها آغاز ماجرا است. مراد طاهباز مثال بزرگ آن است که از زندان مرخصی آمده و با سری دوم و همراه با گروگان‌های آمریکایی آزاد می‌شود.»

در حال حاضر مراد طاهباز از زندان آزاد و به مرخصی فرستاده شده است. ولی دیگر زندانیان خارجی و دو تابعیتی هنوز در زندان هستند.

XS
SM
MD
LG