لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

سوریه سفرای چندین کشور غربی را اخراج کرد


جهاد مقدسی ، سخنگوی وزارت خارجه سوریه
جهاد مقدسی ، سخنگوی وزارت خارجه سوریه
در واکنش به اخراج دیپلمات های سوری از برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی، دمشق اعلام کرد که سفرا و دیپلمات های ۱۷ کشور را اخراج می کند.

جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: «برخی کشورها به هیأت های دیپلماتیک ما در سفارتخانه های سوریه گفته اند که دیگر نمی توانند پذیرای آنان باشند».

او گفت دمشق نیز تصمیم گرفته تا در «اقدامی متقابل» سفیران ۱۷ کشور، از جمله آمریکا، بریتانیا، ترکیه، سوئیس، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا را اخراج کند. به گفته آقای مقدسی، این تمهید شامل برخی دیپلمات های فرانسوی، آلمانی، کانادایی، بلغاری، و بلژیکی نیز می شود.

این در حالی است که به گفته خبرگزاری های بین المللی، کشورهای مورد نظر وزارت خارجه سوریه، پیشتر سفیران خود را از دمشق فراخوانده بودند. اما اقدام اخیر سوریه، به شکل نمادین نشان دهنده اختلافات دیپلماتیک میان سوریه و کشورهای جهان در مورد بحران جاری در این کشور است.

هفته گذشته چندین کشور غربی، از جمله بلژیک، بلغارستان، اسپانیا، آلمان، استرالیا و سوئیس، در اعتراض به ادامه خشونت ها در سوریه و کشتار بیش از ۱۰۰ نفر در حوله و حمص، طی اقدامی هماهنگ از دیپلمات های سوریه خواستند تا خاک آن کشورها را ترک کنند.

بشار اسد پیشتر «خارجی» ها را به توطئه در سوریه متهم کرده بود.

سازمان ملل متحد می گوید مردان مسلح حامی دولت، مسئول دست کم بخشی از کشتار حوله بودند. بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می گوید نیروهای دولتی در این کشتار نقشی نداشتند.

درگیری های ۱۵ ماه گذشته در سوریه، بیش از ۱۳۵۰۰ کشته برجای گذاشته است.
XS
SM
MD
LG