لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۷

ریاض: وقت آن است که مسکو در سوریه تغییر موضع دهد


سعودالفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی (راست) ، و شیخ صباح خالد الحمد، وزیر خارجه کویت (چپ) در ملاقات با هیلاری کلینتون ، وزیر خارجه آمریکا
سعودالفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی (راست) ، و شیخ صباح خالد الحمد، وزیر خارجه کویت (چپ) در ملاقات با هیلاری کلینتون ، وزیر خارجه آمریکا
سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز سه شنبه گفت وقت آن است که روسیه موضع خود را در قبال سوریه تغییر دهد و در جهت انتقال صلح آمیز قدرت در دمشق کار کند.

شاهزاده سعود الفیصل در یک کنفرانس خبری هشدار داد: «وقت آن رسیده که روسیه از حمایت از حاکمیت سوریه دست بردارد و فعالیت خود را بر توقف کشتار و حمایت از انتقال آرام و صلح آمیز قدرت در سوریه متمرکز کند.»

وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت چنین سیاستی «منافع روسیه در سوریه و در جهان عرب را محفوظ خواهد داشت.» وی ابراز امیدواری کرد که روسیه سیاست های خود را در منطقه، بویژه در سوریه مورد ارزیابی دوباره قرار دهد، در غیر این صورت «مشروعیت مسکو نزد اعراب لطمه فراوانی خواهد خورد.»

روسیه بارها تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد در تصویب قطعنامه در محکومیت حاکمیت بشار اسد، و سرکوب خشونت بار او علیه مخالفین سوری را مسدود کرده است. سعود الفیصل اقدامات سرکوبگرانه دولت دمشق علیه مخالفان حاکمیت اسد را «غیرقابل توجیه» خوانده است.

روسیه روز سه شنبه گفت بشار اسد می تواند در چارچوب قراردادی برای پایان خونریزی، از قدرت کناره بگیرد.

به عنوان اولین گام در جهت صلح در سوریه، مسکو تحت فشار قرار دارد تا حمایت از اسد را متوقف کند. گنادی گاتیلوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «ما هرگز نگفته ایم که اسد حتما باید بر مسند قدرت باقی بماند. این مسئله ای است که باید خود سوریه در مورد آن تصمیم گیری کند.»

این یکی از شفاف ترین موضع گیری های مسکو درباره موقعیت اسد است. پیشتر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه طی دیدار از دمشق در ماه فوریه گذشته، به طور شفاف از اسد حمایت نکرده بود.

ساعاتی پیش در روز سه شنبه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری سوریه با هو جینتائو، رئیس جمهوری چین در پکن ملاقات کرد. چین و روسیه، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، دو بار از صدور قطعنامه های این شورا علیه سوریه جلوگیری کرده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هر دو کشور روسیه و چین را ترغیب کرد که «بخشی از راه حل» در حل بحران سوریه باشند. هر دو این کشورها به خاطر حمایت از اسد و برای تغییر موضع خود در قبال سوریه، تحت فشار بین المللی قرار دارند.

پس از کشتار حوله، لی بائودونگ، سفیر چین در سازمان ملل متحد گفت کشتار دست کم ۱۰۸ نفر که بیشرشان زنان و کودکان بودند، لطمه سنگینی به ماموریت صلح کوفی عنان زده است.

خشونت ها و درگیری های سوریه در ۱۵ ماه گذشته بیش از ۱۳۵۰۰ کشته برجای گذاشته است.
XS
SM
MD
LG