لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

آتش بس سوریه در معرض تهدید جدی


روسیه از اقدامات خود در سوریه دفاع می کند
روسیه از اقدامات خود در سوریه دفاع می کند
نیروهای سوریه روز پنجشنبه منطقه الحوله را گلوله باران کردند. هفته پیش بیش از ۱۰۰ تن در این منطقه قتل عام شدند. در همین حال یک فرمانده شورشیان می گوید اگر دولت حملات را متوقف نسازد نیروهای او روز جمعه توافقنامه آتش بس را کنار خواهند گذاشت.

فعالان حقوق بشر سوریه گفتند سربازان الحوله را زیر گلوله باران گرفتند، و ساکنان شهر در هراس از تکرار کشتاری که خشم بین المللی را برانگیخت از منطقه می گریزند.
رامی عبدالرحمان، مسئول گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، به صدای امریکا گفت در گلوله باران شبانه سه تن کشته شدند. پسز 14 ساله ای بعدا هدف گلوله یک تیرانداز کمینی قرار گرفت و جانسپرد.

سخنگوی سازمان ملل متحد در دمشق به صدای امریکا گفت ناظران مستقر در شهر حمص برای تایید گزارشهای تجدید حملات رهسپار الحوله شده اند.
پرسنل سازمان ملل متحد که پس از کشتار 25 می به الجوله رفتند، شواهدی از گلوله و آتش تانک علیه شهر ی پیدا کردند، و شهادت هایی را در باره اعذام ها توسط شبه نظامیان طرفدار اسد، مشهور به شعبیه ، شنیدتد.
اما سخنگوی دولت سوریه روز پنجشنبه گفت تحقیقات مقدماتی نشان می دهد" گروه های مسلح" ، نه سرباران دولتی، مسئول کشتار بودند. او گفت قربانیان خانواده هایی بودند که " از قبام علیه دولت خودداری کردند."

سرهنگ قاسم سعد الدین، عضو ارتش سوریه آزاد، روز پنجشنبه در یک بیانیه اینترنتی به بشار اسد تا نیمروز جمعه به وقت محلی مهلت داد عمل به تمام تعهداتی را که بر اساس طرح صلح کوفی عنان پذیرفته است آغاز کند، در غیر این صورت نیروهای او خود را ملزم به اجرای طرح صلح نخواهند دانست.

ارتش سوریه آزاد یک گروه شورشی سازمان نیافته و سبک اسلحه است که عموما از بریدگان از ارتش سوریه تشکیل شده. دولت سوریه و شورشیان ماه پیش موافقت کردند برنامه صلح عنان را بی درنگ اجرا کنند، اما نبرد ادامه یافته است و هر طرف دیگری را مسئول نقض توافق می داند.
یک تجلیلگر کالج کینگ در لندن می گوید برای ارتش آزاد سوریه اشتباه خواهد از برنامه صلح سازمان ملل متحد جدا شود.

روز پنجشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت «مخالفت بسیار شدید» روسیه به وجود آوردن یک ائتلاف بین المللی علیه بشار اسد را دشوار تر می سازد. وزیر امور خارجه آمریکا یاد آور شد واشنگتن از کوشش برای تشکیل چنین ائتلافی دست بر نمی دارد، زیرا «هر روزی که بگذرد کار سخت تر می شود.»

خانم کلینتون که در دانمارک سخن می گفت همچنین هشدار داد خشونت اگر متوقف نشود، ممکن است به یک «جنگ غیر مستقیم» منطقه ای تبدیل شود. او گفت «ایران عمیقاَ در سوریه درگیر است. نظامیان ایران ارتش سوریه را آموزش می دهند و هدایت می کنند. نیروی قدس به آن در به وجود آوردن میلیشاهای فرقه ای کمک می کند. درهمین حال روسیه به ارسال اسلحه برای آنها ادامه می دهد.»

روسیه بارها شورای امنیت را از دست زدن به اقدام تنبیهی علیه دولت اسد باز داشته است. سخنگوی رییس جمهوری روسیه روز چهار شنبه گفت مسکو هر تغییری را در سیاست خود زیر فشار خارجی رد می کند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از دولت سوریه خواست به تعهدات خود نسبت به طرح صلح عمل کند. آقای بان که در مجمعی در استانبول سخن می گفت اظهار داشت تیم ۳۰۰ نفره ناظران سازمان ملل متحد در سوریه قرار نیست نقش «ناظر بی تفاوت را نسبت به قساوتهای ناگفتنی» بازی کند. او گفت ناطران به این دلیل اعزام شدند که عاملان جنایت پاسخگو باشند.

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین هشدار داد کشتارهای بیشتر مانند حادثه الحوله می تواند سوریه را «به جنگ داخلی فاجعه باری بکشاند که امکان دارد کشور هرگر نتواند از آن بیرون بیاید.»

جان مک کین سناتور جمهوریخواه امریکا روز پنجشنبه گفت به اعتقاد او دولت اوباما نتوانسته است به اقدامی قاطع علیه دولت سوریه دست بزند. مک کین که در جریان سفری به مالزی سخن می گفت پاسخ امریکا را «خجالت آور» نامید و بار دیگر خواست شورشیان سوریه مسلح شوند.
XS
SM
MD
LG