لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

سوریه دخالت ارتش در حمله به الحوله را رد کرد


جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت خارجه سوریه مردان مسلح را مسئول حملات الحوله دانست
جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت خارجه سوریه مردان مسلح را مسئول حملات الحوله دانست
دولت سوریه روز یکشنبه دخالت سربازان ارتش در حمله به روستاها و قتل بیش از ۹۰ نفر را رد کرد و «صدها مرد مسلح» را مسئول این حملات دانست و گفت مردان مسلح به سربازان دولتی که در آن منطقه بودند نیز حمله کردند.

حمله روز جمعه به «حوله»، منطقه ای در نزدیکی شهر مرکزی حمص، یکی از مرگبارترین و خونین ترین حملات طی ناآرامی های ۱۵ ماه اخیر در سوریه به شمار می رود.

سازمان ملل متحد می گوید ۳۲ کودک زیر ده سال از جمله قربانیان این حمله بودند. سازمان ملل متحد در بیانیه ای بشار اسد را مسئول حمله دانست و کاخ سفید نیز خشونت ها را مصداق «وحشیگری غیرانسانی و غیرقابل وصف» توصیف کرد.

جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت خارجه سوریه در یک کنفرانس خبری در دمشق به خبرنگاران گفت که سوریه در معرض «سونامی دروغ» در حوله قرار گرفته است. او گفت: «ما مسئولیت نیروهای دولتی در آن کشتار را رد می کنیم.»

آقای مقدسی از تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به حمله حوله خبر داد و گفت نتایج تحقیقات آنان ظرف سه روز منتشر خواهد شد. او همچنین گفت کوفی عنان، نماینده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد برای رسیدگی به وضعیت سوریه، دوشنبه به این کشور می رود.

حملات سنگین و کشتار مردم در روز جمعه، بار دیگر تردیدهایی را درباره پیمان صلح سوریه موجب شد. این پیمان حدود یک ماه پیش به میانجیگری کوفی عنان بدست آمد.

ناظران سازمان ملل متحد که از محل حمله بازدید کردند از وجود مقادیر زیادی پوکه خمپاره و تانک در آنجا خبر می دهند. خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید این یافته ها باعث می شود که انگشت اتهام به سوی واحدهای بسیار مسلح نظامی وابسته به دولت نشانه برود.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه سوریه گفته است «صدها مرد مسلح به سلاح های سنگین، خمپاره انداز، و موشک های ضد تانک» حمله را ترتیب داده اند. حمله روز جمعه به حوله، ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی و در چند نقطه آغاز شد و نه ساعت طول کشید.

او گفت «پنج موضع ارتش در آن منطقه هدف حمله قرار گرفت که طی آن سه سرباز کشته و ۱۶ نفر مجروح شدند.» به گفته مقدسی مردان مسلح با موشک های ضد تانک حمله می کردند و «سربازان سوری در دفاع از خود جواب حملات آنان را داده اند.»

کویت که در حال حاضر ریاست اتحادیه عرب را برعهده دارد خواستار ملاقات وزیران عرب شد تا برای توقف «سرکوب علیه مردم سوریه» چاره ای بیاندیشند.

خبرگزاری رسمی کویت گفت یک دیپلمات کویتی حمله به حوله را محکوم کرده و حاکمیت دمشق را به دلیل «جنایت زشت» مسئول دانست. خبرگزاری کویت نام این دیپلمات را ذکر نکرد.

همزمان، خبرها حاکی است که در روز یکشنبه نیز شلیک گلوله و خمپاره در مناطق غیرنظامی در مرکز سوریه ادامه یافت.

آتش باری در شهر مرکزی حما و رستن، در شمال حمص نیز رخ داد. رستن محل استقرار کمیته هماهنگی محلی و ناظران حقوق بشر سوریه است.
XS
SM
MD
LG