لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

اجلاس اتحادیه اروپا در مورد سوریه ناکام ماند


اجلاس روز دوشنبه اتحادیه اروپا، که با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برگزار شد، در مورد یافتن راهکاری برای پایان دادن به درگیری پانزده ماهه سوریه ناکام ماند.

هرمان ون رامپوی، رئیس شورای اروپایی که در پایان اجلاس در سنت پیترزبورگ صحبت می گرد گفت: رهبر روسیه و ٢٧ کشور عضو اتحادیه اروپا در مورد سوریه «ارزیابی های مختلف و متفاوتی» دارند.

رئیس شورای اروپایی در کنفرانس خبری مشترک خود با رئیس جمهوری روسیه گفت طرفین باید با هدف توقف فوری خشونت در سوریه با هم همکاری و مراحل گذار سیاسی در این کشور را آغاز کنند. این گذار به حاکمیت یازده ساله پرزیدنت بشار اسد پایان خواهد داد.

آقای رامپوی گفت «وضعیت سوریه وحشتناک است، حکومت سوریه باید فوراً بهره گیری از همه اشکال خشونت را پایان دهد و از ماموریت تحت نظارت سازمان ملل متحد به طور کامل حمایت کند. شاید اتحادیه اروپا و روسیه ارزیابی های مختلفی داشته باشند، اما ما به طور کلی در مورد طرح عنان (فرستاده ویژه اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد) توافق داریم و معتقد هستیم که این طرح برای شکستن چرخه خشونت در سوریه و اجتناب از جنگ داخلی و یافتن راهکاری پایا و مسالمت آمیز برای این بحران بهترین فرصت است. ما باید تلاش های خود را برای دستیابی به این هدف متمرکز کنیم تا در مورد مسائل مورد توافق خود پیام های مشترکی بیابیم».

رئیس جمهوری روسیه گفت بحران سوریه جزء موضوعاتی بود که وی با ون رامپوی و حوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی درباره آن گفتگو کرد. رئیس جمهوری روسیه به جزئیات این گفتگوها اشاره ای نکرد.

روسیه و کشورهای غربی در مورد این که کدام یک از طرفین درگیری سوریه باید برای پایان دادن به خشونتها گامهای بیشتری بردارند، اختلاف نظرهای دارند. روسیه معتقد است مخالفان اسد و شورشیانی که قصد براندازی حکومت او را دارند نیز باید به اندازه نیروهای حکومتی برای توقف درگیری ها تلاش کنند، این در حالی است که قدرت های غربی می گویند رئیس جمهوری سوریه باید برای پایان دادن به سرکوب مخالفان قدم اول را بردارد.

مسکو همچنین با درخواست کشورهای غربی برای کناره گیری آقای اسد از قدرت مخالف است و می گوید مردم سوریه باید با بهره گیری از ابزار صلح آمیز برای آینده سیاسی سوریه تصمیم بگیرند.

وان رامپوی گفت روسیه و اتحادیه اروپا موافق هستند که طرح کوفی عنان برای اجتناب از جنگ داخلی در سوریه، و یافتن یک راهکار صلح آمیز «بهترین فرصت را فراهم می کند».

اما قدرت های غربی می گویند با توجه به درگیریهای هر روزه نیروهای شورشی و دولت سوریه، طرح آقای عنان چندان موفق نبوده و طرفین، درخواست برای برقرای آتش بس را نادیده گرفته اند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه به سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت که تمرکز دیپلماسی بین المللی در مورد سوریه، به جای ایده مذاکره با دولت آقای اسد به سمت گذار سیاسی تغییر پیدا کرده است.

خانم کلینتون گفت برای یافتن راهکاری برای این درگیری ها، «خروج آقای اسد نباید پیش شرطی داشته باشد». وی افزود کناره گیری اسد از قدرت «باید ثمره این راهکار باشد».


همزمان با برگزاری این کنفرانس، فعالان حقوق بشر سوریه از کشتار دهها تن در طی درگیریهای روزهای اخیر بین نیروهای دولتی سوریه و شورشیان خبر دادند.

بر اساس گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه، با تشدید حمله های شورشیان به ایست های بازرسی دولت، بیش از ٧٥ سرباز کشته شدند. رسانه های دولتی به این تعداد تلفات اذعان نکرده اند و این خبر هنوز به طور مستقل تایید نشده است.

روز یکشنبه نیز درگیری های تازه ای در استان ادلیب به وقوع پیوست که تا روز دوشنبه ادامه یافت. دو تن از شورشیان طی این خشونت ها کشته شدند.

«شورای ملی سوریه» گزارش داد که نیروهای دولتی برای عقب راندن شورشیان «از تانک، خمپاره انداز و توپخانه» استفاده کردند.
XS
SM
MD
LG