لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۹

مخالفان اسد: در حملات ارتش سوریه در حلب ۲۰ غیرنظامی کشته شدند


مخالفان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گویند در اثر حملات هوایی روز سه شنبه در بخش شرقی حلب، دست کم ۲۰ غیرنظامی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیشروی‌های اخیر نیروهای دولتی سوریه در شرق حلب نیز که تحت کنترل مخالفان است، همچنان ادامه دارد.

بنابر اعلام سازمان ملل متحد، در روزهای گذشته و پس از آغاز دور جدید حملات ارتش سوریه در حلب در هفته گذشته، حدود ۱۶ هزار نفر از ساکنان شهر آواره شده‌اند.

همزمان با نزدیکتر شدن نیروهای دولتی سوریه به مواضع مخالفان و تشدید درگیری‌ها، فرانسه خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در مورد اوضاع حلب شد.

شبکه خبری «حلب» که از سوی مخالفان دمشق اداره می‌شود نیز با انتشار تصاویری از شهر پس از حمله هوایی ارتش، گفت که دست کم ۲۰ نفر در این حملات کشته شده‌اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، شمار کشته شدگان را ۱۰ نفر اعلام کرده است، اما گفته به دلیل وخامت حال زخمی‌ها، این رقم ممکن است افزایش یابد.

حلب در شمال سوریه، که زمانی بزرگترین شهر آن کشور بود، میان حامیان و مخالفان دولت تقسیم شده است. شرق در کنترل مخالفان و بخش غربی در اختیار طرفداران اسد است.

استفان اوبراین رئیس اداره امور بشردوستانه سازمان ملل متحد از موج جدید درگیری‌ها در حلب و آوارگی بسیاری از غیرنظامیان ساکن آن شهر، «به شدت» ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین الملل نیز می گوید گزارش‌هایی دریافت کرده که نیروهای امنیتی سوریه پس از بازپس‌گیری مناطقی از شرق حلب، اقدام به دستگیری مردان ساکن آن مناطق کرده است.

اقدامی که این نهاد مدافع حقوق بشر، و همچنین گروه ناظر مستقر در بریتانیا، می‌گویند احتمال اقدامات تلافی‌جویانه یا شکنجه این افراد را افزایش می دهد و مایه نگرانی است. با این حال به نوشته آسوشیتدپرس، این گزارش‌ها هنوز بطور مستقل قابل تایید نیست.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، حدود ۲۷۵ هزار نفر همچنان در بخش شرقی حلب ساکن هستند و تشدید درگیری‌ها موجب افزایش نگرانی‌ها از بروز یک فاجعه انسانی شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG