لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

رسانه سوری: شورشیان در حومه دمشق سلاح های سنگین خود را تحویل دادند


اتوبوس های نیروهای دولتی سوریه در حومه دمشق
اتوبوس های نیروهای دولتی سوریه در حومه دمشق

رسانه وابسته به دولت سوریه می گوید شورشیان سوری در شهر محاصره شده خان شیخ در جنوب غربی دمشق روز یکشنبه سلاح های سنگین خود را تحویل دادند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، این بخشی از توافقی بود که آنها با دولت برای عبور امن و رسیدن به مناطق تحت کنترل شورشیان امضا کرده بودند. دولت سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه و شبه نظامیان مورد حمایت ایران توانسته است به طور پیوسته شورشیان مسلح در حومه پایتخت را سرکوب کند.

در حالیکه دولت سوریه در حال حمله به بخش های تحت کنترل مخالفان دولت در حومه دمشق است، طبق توافق های اخیر، به مخالفان فرصت داده شده تا از این مناطق خارج شوند.

این توافق بخشی از تلاش های دولت سوریه برای تخلیه کامل حومه دمشق از شبه نظامیان است. شورشیان می گویند استراتژی دولت اسد بیرون راندن مردم از مناطقی است که شورشیان در آن حضور دارند.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گفت اجرای این توافقنامه برای خروج مخالفان اسد به همراه سلاح هایشان قرار بوده است از روز شنبه، ۶ آذر، آغاز شود.

از سویی دیگر و بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش سوریه موفق به تسخیر محله ای در بخش شمالی شهر حلب شد. این تسخیر چند روز پس از ازسرگیری حملات ارتش سوریه به مناطق تحت کنترل مخالفان صورت گرفته است.

پیشتر در حمله ای که گفته می شود کار ارتش سوریه بوده، سه سرباز ارتش ترکیه در شمال حلب نیز کشته شدند. به گفته دولت ترکیه، حملات شبانه سوریه منجر به مرگ آنها شده است.

یک مقام سوریه روز شنبه با انتقاد از ترکیه گفت مسئول مرگ این سه سرباز خود ترکیه بوده است چرا که دولت ترکیه آنها را به سوریه فرستاده است. این مقام سوری هنوز تأیید نکرده است که آیا سربازان ترک در حمله هوایی سوریه کشته شده اند و یا در حملات تروریستی داعش. یکی از فعالان سوری گفته بود که این سه سرباز ترک در یک حمله انتحاری از سوی نیروهای داعش کشته شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG