لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

ارتش سوریه از پیشرفت عمده در شرق حلب خبر داد؛ غیرنظامیان نگران رفتار نیروهای دولتی


مردم در حال خروج از محله های شرق حلب - ۲۷ نوامبر
مردم در حال خروج از محله های شرق حلب - ۲۷ نوامبر

خبرگزاری رویترز می گوید روز دوشنبه ارتش سوریه و متحدانش در حمله ای که مواضع مهم شورشیان مخالف دولت را هدف قرار داده، بخش هایی از شرق حلب را از شورشیان گرفتند.

شورشیان بازپس گیری منطقه الصاخور توسط نیروهای دولتی را تکذیب کردند. بازپس گیری این منطقه توسط نیروهای دولتی به معنای دو پاره شدن آن بخش از شرق حلب است که در کنترل شورشیان است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از وزارت دفاع روسیه در روز دوشنبه گفت که سربازان دولتی کنترل تقریبا نیمی از شهر حلب را در یک حمله جدید به دست گرفته اند.

گروه نظارت بر وضع حقوق بشر در سوریه مستقر در لندن گفت دولت سوریه صاخور را بازپس گرفته و شورشیان کنترل بیش از یک سوم شرق حلب را در روزهای اخیر از دست داده اند.

به گزارش رویترز بازپس گیری شرق حلب می تواند بزرگترین پیروزی برای بشار اسد از زمان آغاز شورشهای ضددولتی در ۲۰۱۱ به این سو و همچنین برای متحدان اسد یعنی روسیه و ایران باشد که مستقیما علیه دشمنان اسد مبارزه می کنند.

علی رغم ادعای حاکمیت اسد مبنی بر این که شورشیان اجازه خروج از مناطق شرقی را به غیرنظامیان نمی دهند اغلب ساکنین این شهر که صدای آمریکا توانست به آنان دسترسی پیدا کند گفتند که بیشتر نگران سقوط شورشیان در حلب هستند. محمد که یک شهروند حلب و پدر سه فرزند است و روزگاری در این شهر صاحب مغازه بود، به صدای آمریکا گفت که «افراد اسد اگر وارد شهر شوند با ما خوشرفتاری نخواهند کرد، از بمبارانهایشان روی ما معلوم است.»

محمد که مانند بقیه مردم حلب برای سیر کردن خانواده اش تلاش می کند به صدای آمریکا گفت: «با برنج زنده ایم. توانستم روی پشت بام سبزیجات عمل بیاورم اما برای زمستان کافی نیست. شاید همه چیز تا قبل از زمستان تمام شود.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG