لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۳

فرانسه خواستار اجلاس اضطراری شورای امنیت در مورد حلب شد


غیرنظامیان از بخش شرقی حلب می گریزند.
غیرنظامیان از بخش شرقی حلب می گریزند.

همزمان با افزایش پیشروی نیروهای دولتی سوریه در بخش شرقی حلب، فرانسه خواستار تشکیل اجلاس اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوضاع حلب شد.

روز سه‌شنبه نهم آذر دولت سوریه اعلام کرد بخش اعظم از مقاومت مخالفان مسلح در شهر حلب را در هم شکسته است. با این حال دمشق از صدور مجوز ورود برای کاروان‌های امدادرسان خودداری کرد.

مخالفان مسلح و متحدان آنها که در تقریبا چهار سال اخیر در بخش شرقی حلب موضع گرفته بودند، تائید می‌کنند که «بیش از یک سوم» از آن منطقه را از دست داده‌اند، اما مدعی هستند که عقب نشینی آنها جنبه تاکتیکی دارد و برای تجدید قوا انجام شده است.

در همین حال، روز دوشنبه فرانسه خواستار تشکیل اجلاس اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوضاع در شهر حلب شد و نخست وزیر بریتانیا نیز در مورد نقش روسیه در سوریه و نفوذ بیش از حد کرملین در خاورمیانه هشدار داد.

فرار غیرنظامیان از بخش شرقی شهر حلب، اولین نشانه آشکار شکست مخالفان مسلح در روزهای اخیر برآورد شده است؛ به گزارش خبرگزاری رویترز، تعداد فراریان از مرز ۸۰ هزار نفر گذشته است.

ژنرال ایگور کوناشنکف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است که حملات ارتش سوریه در بیست و چهار ساعت گذشته موازنه قوا در شهر حلب را کاملا به نفع دمشق برهم زده است.

با وجود موفقیت‌های اخیر ارتش سوریه، کاروان‌های امدادرسان سازمان ملل متحد هنوز در خاک ترکیه و پشت گذرگاه مرزی با سوریه معطل مانده‌اند.

رامش راجاسینگهام، معاون همآهنگی محلی امداد رسانی سازمان ملل متحد در این باره گفت: «ما تنها به چراغ سبز افرادی نیاز داریم که راه‌های ورودی را کنترل می‌کنند. موافقت اصولی این کار را کسب کرده‌ایم و روس‌ها نیز به طور شفاهی از اقدامات ما حمایت کرده‌اند. اما مسکو یا دمشق حفظ امنیت کاروان را به طور کتبی تضمین نکرده‌اند.»

او گفت که کاروانهای امدادرسانی به محض دریافت موافقت کتبی حرکت می‌کنند.

تحرکات اخیر ارتش سوریه در شهر حلب که بزرگترین پیروزی بشار اسد در طول جنگ داخلی، و مهمترین شکست مخالفان مسلح لقب گرفته، بدون حمایت هوایی جنگنده‌های روسی و بمباران مواضع مخالفان و پشتیبانی نیروهای تحت حمایت ایران میسر نبود.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا نیز پیشتر در دیدار با بیتا شیدوو همتای لهستانی خود گفت، این نوع از عرض اندام کرملین در خاورمیانه بی‌سابقه است و بی تفاوتی غرب در برابر آن،باعث جری‌تر شدن مسکو و گسترش اقدامات بی‌ثبات کننده اش در این منطقه خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG