لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

پیشروی ارتش سوریه در حلب برای دومین روز پیاپی


در حالیکه نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن در سمت شرق حلب پیشروی می کنند، صدها تن از ساکنان این منطقه که هم اکنون تحت کنترل مخالفان اسد قرار دارد خانه هایشان را ترک کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش سوریه روز شنبه موفق به تسخیر منطقه مسکونی «هنانو» در بخشی از شرق حلب شد و روز یکشنبه نیز محله «جبل بدرو» را تحت کنترل خود گرفت.

با وجود اینکه هیچکدام از این محله ها در شرق حلب جمعیت زیادی ندارند، اما این پیشروی سریع ارتش سوریه در دو روز گذشته موجب نگرانی شبه نظامیان مخالف اسد شده است.

شورشیان نگرانند که مسیر ارتباطی شمال شرق حلب با بخش جنوبی آن قطع شود. این پیشروی باعث تضعیف کنترل شورشیان بر شرق حلب می شود و غیرنظامیان بسیاری را نزدیک خط مقدم جنگ می کند.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن که بحران سوریه را زیر نظر داشته است، اعلام کرد حدود چهارصد تن از غیرنظامیان ساکن مناطق تحت کنترل مخالفان، خانه هایشان را به مقصد هنانو که تحت کنترل دولت است ترک کردند.

این گروه همچنین خبر داد که حدود ۳۰ خانواده سوری نیز به مناطقی دیگر از حلب که تحت کنترل شبه نظامیان کرد قرار دارد گریخته اند.

همچنین روز یکشنبه گزارش شد طی ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۹۰۰ غیرنظامی شامل ۱۱۹ کودک خانه هایشان در منطقه جبل بدرو را ترک کرده اند.

اگر حلب به تصرف کامل بشار اسد در آید، این یک پیروزی عمده برای رئیس جمهوری سوریه در جنگ داخلی نزدیک به شش ساله این کشور خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG