لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

گفت‌وگوی کری و لاوروف درباره «عادی سازی» وضعیت در حلب


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه از طریق تلفن درباره نحوه «عادی سازی» وضعیت در شهر حلب سوریه گفت وگو کردند.

به گزارش خبرگزرای رویترز، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای این خبر را اعلام کرد، اما درباره آنچه «اقدام برای عادی سازی» وضعیت در حلب خوانده، توضیحی ارائه نکرد.

در این بیانیه ذکر شده که دو طرف همچنین درباره لزوم آغاز گفت‌وگوهای صلح بین طرفین سوری درگیری، بدون هیچ شرط و شروط مقدماتی، گفت‌وگو کرده‌اند.

به دنبال تشدید حملات دو ماه پیش ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در بخش شرقی شهر حلب که تحت کنترل مخالفان است، واشنگتن گفت‌وگوهای خود با مسکو در این زمینه را تعلیق کرد.

با این حال ایالات متحده تاکید کرده است به تلاش‌های خود در چارچوب اقدامات بین المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، که ششمین سال خود را سپری می‌کند، ادامه خواهد داد.

حلب در شمال سوریه که زمانی بزرگترین شهر این کشور محسوب می‌شد، از آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۱، بین نیروهای دولت بشار اسد و مخالفان آن تقسیم شده است.

نیروهای دولتی سوریه در هفته‌های گذشته محاصره این شهر را تنگ‌تر و حملات علیه مخالفان را تشدید کرده اند. این امر نگرانی جامعه بین المللی از وقوع فاجعه انسانی در حلب را افزایش داده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی جداگانه از قول یک گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه نوشت، تنها در یک هفته اخیر و آغاز موج جدید حملات در شرق حلب، دست کم ۱۴۱ غیرنظامی، از جمله ۱۸ کودک، کشته شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG