لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

مخالفان اسد با امدادرسانی به حلب موافقت کردند؛ سازمان ملل در انتظار تایید دمشق و مسکو


شورشیان مخالف دولت بشار اسد در شهر تحت محاصره حلب در شمال سوریه روز پنجشنبه با طرح سازمان ملل متحد برای ارسال کمک های انسان دوستانه و انتقال مجروحان و بیماران به خارج از شهر موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این در حالی است که به گفته مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، این نهاد بین المللی هنوز در انتظار چراغ سبز دولت‌‌های سوریه و روسیه برای توقف حملات و اجرای این طرح است.

به دنبال آغاز ناآرامی‌ها در سال ۲۰۱۱ میلادی، شهر حلب که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود، میان نیروهای بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق و مخالفان آن تقسیم شده است. بخش شرقی شهر در کنترل شورشیان است.

با وجود تلاش‌های بین المللی، به ویژه آمریکا و روسیه، برای برقراری آتش بس در حلب به عنوان مقدمه‌ای برای آتش بس سراسری و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی با هدف پایان دادن به جنگ داخلی، درگیری ها در این شهر تشدید هم شده است.

بسیاری تاکنون حلب را ترک کرده‌اند، اما حدود ۲۷۵ هزار نفر همچنان در بخش شرقی شهر که تحت محاصره و حملات سنگین نیروهای دولتی سوریه است باقی مانده‌اند و فرا رسیدن زمستان و فصل سرما به سختی‌های آنها افزوده است.

به نوشته رویترز، صدها کامیون حامل مواد غذایی و دارویی در ترکیه و همچنین در بخش غربی حلب که تحت کنترل ارتش سوریه است، در انتظار صدور مجوز برای ارسال کمک‌ها به ساکنان بخش شرقی شهر هستند.

با این حال، مقام‌های سازمان ملل متحد می‌گویند برای انجام این عملیات «بزرگ، پیچیده و خطیر»، پس از موافقت و تایید همه طرف‌های درگیر، به ۷۲ ساعت زمان لازم دارند.

آخرین بار که کمک‌های غذایی بین المللی توسط سازمان ملل متحد در شرق حلب تقسیم شد، ۱۳ نوامبر (۲۳ آبان ماه) بود.

واشنگتن بارها خواستار توقف درگیری ها در حلب شده است و در آخرین مورد، سوزان رایس مشاور امنیت ملی باراک اوباما، روز شنبه ضمن محکوم کردن حمله به مراکز درمانی شهر، خواستار توقف فوری این حملات شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG