لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

دفاع کاخ سفید از تمدید قانون مرتبط با «برنامه‌های نظارت الکترونیکی»


کاخ سفید
کاخ سفید

بخش انگلیسی صدای آمریکا- کاخ سفید سه‌شنبه اعلام کرد که آمریکا از برنامه‌های نظارت الکترونیکی برای دستگیری قاچاقچیان فنتانیل و هکرهایی که به طور موقت یک خط لوله اصلی سوخت ایالات متحده را تعطیل کرده‌اند، استفاده کرده است.

کاخ سفید در شرایطی این موضوع را اعلام کرد که ماده ۷۰۲ قانون نظارت بر اطلاعات خارجی در پایان سال جاری منقضی می شود.

دولت جو بایدن در تلاش است تا کنگره را متقاعد کند که این قانون را تمدید کند. این قانون به سازمان‌های جاسوسی آمریکا اجازه می‌دهد تا تعداد قابل توجهی از ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی خارجی را ضبط کنند.

اما قانونگذاران احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه پس از مجموعه‌ای از اشتباهات اداره تحقیقات فدرال موسوم به «اف‌بی‌آ»، نسبت به محافظت از حریم خصوصی آمریکایی‌ها و احتمال سواستفاده از داده‌های اطلاعاتی نگران هستند.

دولت بایدن به عنوان بخشی از کمپین عمومی خود، نمونه‌هایی از داده‌های اطلاعاتی مرتبط با ماده ۷۰۲ را که اخیراً از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده است، منتشر کرد.

در همین حال اف‌بی‌آی نیز پیش از جلسه استماع کمیته قضایی سنا درباره این موضوع که سه‌شنبه برگزار می‌شود، از اعمال مجازات‌های جدید برای کارمندانی که از داده‌های اطلاعاتی سوء استفاده می‌کنند، خبر داد.

دولت‌های پیشین آمریکا اغلب به اهمیت ماده ۷۰۲ برای مقابله با تروریسم تأکید داشتند. اما دو دهه پس از حملات ۱۱ سپتامبر، بسیاری از آمریکایی‌ها به صورت گسترده‌ای نسبت به سازمان‌های اطلاعاتی کشور بدبین هستند و کمتر به قربانی کردن آزادی‌های مدنی برای تأمین امنیت باور دارند.

کاخ سفید
کاخ سفید

کاخ سفید و حامیان ماده ۷۰۲ این بار نگرانی‌ها را بر فنتانیل، ماده مخدر مصنوعی که سال گذشته عامل مرگ ۷۵ هزار آمریکایی بود، متمرکز کرده‌اند، و البته تعطیلی خط لوله‌ای که دو سال پیش منجر به کمبود گاز در امتداد ساحل شرقی ایالات متحده شد.

مقامات ارشد دولتی با موافقت کاخ سفید، دوشنبه به خبرنگاران درباره نمونه‌های موفق استفاده از این ماده به شرط عدم‌ اشاره به هویت افراد توضیحانی دادند.

یکی از این موارد خنثی کردن تلاش پکن برای ردیابی و بازگرداندن مخالفان چینی بود. اف‌بی‌آی در این راستا توانست به یک آمریکایی که هدف جاسوسان خارجی بود تا از او اطلاعاتی در مورد تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی کسب کنند، هشدار دهد.

در همین چهارچوب آمریکا موفق به شناسایی افرادی شد که در حمله باج‌افزاری سال گذشته مرتبط با ایران علیه گروه‌های غیرانتفاعی نقش داشتند.

آمریکا پیش‌تر به نقش مهم استفاده از ماده ۷۰۲ در عملیات کشتن ایمن الظواهری، رئیس القاعده، و ارائه مقادیر زیادی از اطلاعاتی که بصورت روزانه به رئیس جمهور و سایر مقامات ارشد ارائه می شود، اشاره کرده بود.

ایمن الظواهری
ایمن الظواهری

مقامات دولت آمریکا گفتند که جزئیات بیشتری را در جلسات توجیهی طبقه‌بندی شده به کنگره ارائه کردند.

یکی از مقامات آمریکایی گفت: «ما سعی می‌کنیم در اینجا با دقت از یک خط عبور کنیم، جایی که سعی می‌کنیم اهمیت ماده ۷۰۲ را هم برای مردم و هم برای اعضای کنگره توضیح دهیم. اما در عین حال، باید در مورد محافظت از روش‌های جمع آوری اطلاعات بسیار مراقب باشیم.»

براساس ماده ۷۰۲، سازمان امنیت ملی مقادیر زیادی ایمیل خارجی، تماس‌های تلفنی و سایر ارتباطات را جمع‌آوری می‌کند. سازمان امنیت ملی و سایر سازمان‌های فعال در این حوزه می‌توانند از این داده‌ها در راستای برنامه‌های اطلاعاتی خو‌د استفاده کنند.

هر چند که به نظر می‌رسد با توجه به مزایای ماده ۷۰۲ استفاده از آن در نهایت تمدید می‌شود، ولی قطعا با اصلاحات و تبصره‌هایی همراه خواهد بود تا از حریم شخصی شهروندان آمریکایی حفاظت شود.

این مطلب با استفاده از گزارش بخش انکلیسی صدای آمریکا تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG