لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

چین یک شهروند آمریکایی را به اتهام «جاسوسی» به حبس ابد محکوم کرد


محکومیت لئونگ در زمانی صادر می‌شود که روابط بین پکن و واشنگتن در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.
محکومیت لئونگ در زمانی صادر می‌شود که روابط بین پکن و واشنگتن در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

یک شهروند آمریکایی ۷۸ ساله از سوی دادگاهی در چین به اتهام «جاسوسی» به حبس ابد محکوم شد.

بر اساس بیانیه‌ای که در حساب رسانه‌های اجتماعی این دادگاه منتشر شده است، «جان شینگ وان لیونگ»، که همچنین اقامت دائم هنگ کنگ را داراست، روز دوشنبه توسط دادگاهی در شهر سوژو در شرق چین به اتهام «جاسوسی» مجرم شناخته شد و به حبس ابد محکوم شد.

بر اساس این بیانیه کوتاه که جزئیاتی در مورد اتهامات او ارائه نکرده، لیونگ در ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ توسط مقامات امنیتی دولت چین در سوژو، استان جیانگ سو بازداشت شد.

بر اساس این بیانیه دادگاه همچنین «اموال شخصی او به ارزش ۵۰۰ هزار یوان (معدل ۷۱ هزار و ۷۹۷ دلار) را مصادره کرد.»

مقامات چینی و رسانه‌های دولتی قبلاً هیچ اطلاعاتی در مورد بازداشت لیونگ یا روند دادگاه که منجر به محکومیت او شده است، منتشر نکرده‌اند. در چین، پرونده‌های مربوط به «امنیت» معمولاً پشت درهای بسته رسیدگی می‌شود.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، سفارت ایالات متحده در پکن روز دوشنبه اعلام کرد که از گزارش‌های مربوط به محکومیت لئونگ آگاه است.

سخنگوی سفارت ایالات متحده با اشاره به اینکه «وزارت امور خارجه اولویتی بالاتر از امنیت و امنیت شهروندان آمریکایی در خارج از کشور ندارد» در بیانیه‌ای به سی‌ان‌ان گفت: «به دلیل ملاحظات حفظ حریم خصوصی، ما اظهار نظر بیشتری نداریم.»

بنابر همین گزارش، محکومیت لئونگ در زمانی صادر می‌شود که روابط بین پکن و واشنگتن در بحبوحه تشدید رقابت بر سر تجارت، فناوری، موضوعات ژئوپلیتیک در پایین‌ترین سطح خود در نیم قرن اخیر قرار دارد.

این موضوع همچنین در حالی رخ می‌دهد که مقامات آمریکایی و چینی در حال از سرگیری تعاملات در سطح بالا هستند، زیرا مناقشه بر سر یک بالون مشکوک جاسوسی چین تلاش‌ها برای بهبود روابط را در اوایل سال جاری با چالش روبه‌رو کرد.

ماه گذشته، چین اصلاحیه گسترده‌ای را در «قانون ضد جاسوسی» خود تصویب کرد که از اول جولای اجرایی می‌شود.

قانون جدید، تعریف جاسوسی را از پوشش اسرار و اطلاعات دولتی به هرگونه «اسناد، داده، مواد یا موارد مرتبط با امنیت و منافع ملی» و شامل حملات سایبری علیه ارگان‌های دولتی یا زیرساخت‌های اطلاعاتی حیاتی گسترش داد.

  • برای تهیه این مطلب از گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG