لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

وزیر دفاع آمریکا خواهان گفت‌وگوی واشنگتن و پکن برای «جلوگیری از خطای محاسباتی» شد


لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا
لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا

وزیر دفاع ایالات متحده روز شنبه اعلام کرد گفت‌وگوی میان واشنگتن و پکن «برای جلوگیری از هر خطای محاسباتی که شاید به درگیری منجر شود، حیاتی است.»

لوید آستین که در اجلاس امنیتی آسیا در سنگاپور سخن می‌گفت، از عدم تمایل چین نسبت به مدیریت بحران میان ارتش‌های دو کشور ابراز نگرانی شدید کرد.

او تصریح کرد: «ما به دنبال درگیری یا رویارویی نیستیم اما در برابر قلدری یا زورگویی شانه خالی نخواهیم کرد.»

در روزهای گذشته لی شانگفو، وزیر دفاع چین، درخواست لوید آستین برای دیدار دوجانبه را رد کرد. با این حال، آستین و شانگفو روز جمعه در حاشیه اجلاس مزبور با یکدیگر دست دادند. طبق اعلام پنتاگون، گفت‌وگوی دو طرف سازنده نبود.

مناقشات سرزمینی درباره دریای جنوبی چین و بالون جاسوسی چین که اوایل فوریه پس از پروازی طولانی بر فراز ایالات متحده توسط یک جنگنده آمریکایی ساقط شد، از جمله مسائل مورد اختلاف واشنگتن و پکن هستند.

اما عمده‌ترین اختلاف آمریکا و چین بر سر تایوان است. پکن مدعی مالکیت بر این جزیره خودگردان است و می‌خواهد آن را تحت کنترل خود در بیاورد. چین در ماه‌های اخیر با اتخاذ رویکرد تهاجمی‌تری در قبال تایوان، شرایطی مشابه حمله روسیه به اوکراین ایجاد کرده است.

لوید آستین در اشاره‌ای ضمنی به این موضوع گفت در صورتیکه کشورهای بزرگ بتوانند بدون مجازات به همسایه‌های کوچک خود حمله کنند، جهان خطرناک خواهد شد. او تصریح کرد واشنگتن و متحدانش مصمم به حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان هستند.

وزیر دفاع چین قرار است روز یکشنبه سخنرانی خود در این اجلاس امنیتی را ایراد کند.

XS
SM
MD
LG