لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

کاخ سفید ‌می‌گوید چین از سال ۲۰۱۹ یک پایگاه جاسوسی در کوبا دارد


کاخ سفید، روز شنبه ۲۰ خرداد با اعلام این که تلاش‌های پکن برای جمع‌آوری اطلاعات در سطح جهانی همچنان ادامه دارد، افزود: چین دست کم «از سال ۲۰۱۹» یک پایگاه جاسوسی نیز در کوبا ایجاد کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، در بیانیه‌ای که توسط کاخ سفید منتشر شد آمده که دولت بایدن اقداماتی را برای مقابله با «گسترش رد‌پای امنیتی چین در سراسر جهان» انجام داده است.

این اطلاعیه که به گفته کاخ سفید بر اساس اطلاعاتی است که به تازگی از طبقه‌بندی خارج شده‌اند، پس از گزارش روز پنجشنبه روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شده است.

پیش‌تر این روزنامه گزارش داد که چین و کوبا به توافقی برای ساخت یک ایستگاه شنود الکترونیکی در این کشور دست یافته‌اند.

به گفته برخی مقامات آگاه، چین قصد دارد به عنوان بخشی از مذاکرات، میلیاردها دلار به کوبا که در وضعیت اقتصادی نامساعدی به سر می‌برد، پرداخت کند.

پس از انتشار این گزارش، کاخ سفید گفت که گزارش این روزنامه «نادرست» است، اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

در گزارش روز شنبه کاخ سفید آمده است که در ژانویه ۲۰۲۱، هنگامی که دولت بایدن به قدرت رسید، مقامات آمریکا در جریان تلاش چین برای گسترش حضور نظامی و اطلاعاتی خود، از جمله پروژه هایی در اقیانوس اطلس، آمریکای لاتین، خاورمیانه، آسیای مرکزی، آفریقا، هند و اقیانوس آرام قرار گرفتند.

این اقدامات شامل «امکانات جمع آوری اطلاعات» در کوبا نیز بود که بر اساس اعلام این بیانیه در سال ۲۰۱۹ ارتقا یافته است.

این بیانیه همچنین به چالش‌های ادامه فعالیت‌های پکن در کوبا اشاره کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ما فکر می‌کنیم جمهوری خلق چین، به جایی که امیدوار بوده، نرسیده است.»

به گفته افراد آگاه، گزارش‌هایی درباره برنامه‌های چین و کوبا در چند هفته اخیر در گزارش‌های اطلاعاتی طبقه‌بندی شده تهیه و با اعضای کمیته‌های اطلاعاتی کنگره به اشتراک گذاشته شده است.

XS
SM
MD
LG