لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

نوید نگهبان به صدای آمریکا از ماجرای کشتن عماد مغنیه در سریال «اشباح بیروت» می‌گوید


نوید نگهبان
نوید نگهبان

پخش سریال «اشباح بیروت» از شبکه تلویزیونی «شوتایم» در آمریکا با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی مواجه شده است؛ اثری جاسوسی-حادثه‌ای که ماجرای کشتن عماد مغنیه، از فرماندهان ارشد گروه حزب‌الله لبنان، را به تصویر می‌کشد.

مغنیه در ده‌ها عملیات تروریستی در خاورمیانه، از جمله انفجار مقر تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ مشارکت داشت. در این عملیات ۲۲۰ آمریکایی جان سپردند. عماد مغنیه ۲۵ سال بعد در جریان یک انفجار در شهر دمشق سوریه کشته شد. هیچ شخص، گروه، یا سازمانی مسئولیت ترور او را بر عهده نگرفت.

مجموعه چهار قسمتی «اشباح بیروت» براساس مصاحبه‌های واقعی و مستند، و اسناد و مدارک متعددی ساخته شده است.


اشباح بیروت توسط لیور راز و آوی ایسچاروف ساخته شده است. آنها همچنین از تولیدکنندگان سریال اسرائیلی «فاودا» در شبکه اینترنتی «نتفلیکس» هستند که ماجرای یک گروه ویژه ضدتروریستی اسرائیل را به تصویر می‌کشد.

درمونت مولرونی، دینا شیهابی، گرت دیلاهانت، ایدو گلدبرگ، هشام سلیمان، امیر خوری، و نوید نگهبان هنرمند ایرانی، از جمله بازیگران اشباح بیروت هستند.

نوید نگهبان نقش علی‌رضا عسگری، یک نظامی ارشد ایرانی، را بازی می‌کند که با توجه به اطلاعات ‌و ارتباطات خود نقش مهمی در چهارچوب داستان دارد. او به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید: «این یک پروژه عالی است و من واقعاً از کار کردن با چنین تیمی در مقابل دوربین و پشت صحنه لذت بردم.»

نوید نگهبان با اشاره به این که فیلم‌نامه «به شکلی باورنکردنی» خوب است، شخصیت‌های داستان را قوی و کامل توصیف می‌کند که به خوبی برای بیان چنین ماجرایی پرداخته شدند.

این هنرمند ایرانی می‌گوید که فیلم‌برداری در مراکش انجام شد و او تجربه دلنشینی از همکاری با تمامی بازیگران، کارگردان و تهیه‌کننده اشباح بیروت داشت.

نوید نگهبان از هنردوستان می‌خواهد تا بدون‌ هیچ پیش‌داوری و قضاوت، سریال را دنبال کنند و امیدوار است که آنها از تماشای آن لذت ببرند.لیور راز، از آفرینندگان اشباح بیروت، به «نیویورک پست» گفته است: «می‌توانیم فرض کنیم که قتل مغنیه یک عملیات مشترک بوده است. من چندین کتاب و مقاله درباره همکاری موساد و سی‌آی‌ای خواندم، هیچ کسی به صورت رسمی در این باره سخن نمی‌گوید. نمی‌توانیم چیزی را تأیید کنیم اما با افراد مطمئن و قابل اعتمادی در هر دو سازمان صحبت کردیم.»

به گفته لیور راز، آنها برای نگارش فیلم‌نامه، پژوهش‌های زیادی در آمریکا، لبنان و اسرائیل انجام دادند و با افرادی که بخشی از عملیات بودند، گفت‌وگو کردند تا آگاهی‌ کاملی درباره برنامه‌های تروریستی عماد مغنیه کسب کنند.

او می‌افزاید که با مراجعه به آرشیوها، اسناد و مدارک مختلف، انگیزه‌ و ارتباطات عماد مغنیه، و تأثیر او بر فعالیت‌های سی‌آی‌ای، موساد، و ارتش اسرائیل که در دهه ۸۰ میلادی در لبنان بود، به دقت بررسی شده است.

در این سریال به ارتباط مخفیانه مقامات جمهوری اسلامی ایران با عماد مغنیه در جوانی اشاره می‌شود که تأمین‌کننده منابع مالی او برای حملات تروریستی گروهی در لبنان و برخی کشورهای دیگر هستند.

به گفته لیور راز، عماد مغنیه از مخوف‌ترین تروریست‌های جهان است که بسیاری از آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها، و لبنانی‌ها را کشت و از مبتکران بمب‌گذاری انتحاری در خاورمیانه با حداکثر تلفات محسوب می‌شود.

لیور راز
لیور راز

از نکات قابل توجه «اشباح بیروت» اشاره به جنبه‌های مختلف زندگی عماد مغنیه مانند عشق، ازدواج، علاقه به فرزند، یا حلقه دوستان نزدیک است که تصویر نسبتا کاملی از او‌ را به بیننده ارائه می‌دهد.

این سریال در مجموع با واکنش‌های مناسبی از سوی تماشاگران و منتقدین هنری مواجه شده است و از سریال‌های پربیننده شبکه شوتایم محسوب می‌شود.

این در شرایطی است که گروهی از نویسندگان هنری، برخی رویداهای ارائه شده در این مجموعه را از نظر تاریخی خیلی‌ به واقعیت نزدیک نمی‌دانند؛ نکته‌ای که تهیه‌کنندگان نیز به آن اذعان دارند.

رسانه‌های حکومتی در ایران نیز با انتقاد از اشباح بیروت، آن را نمونه دیگری از پروپاگاندای اسرائیل و آمریکا برای تخریب یکی از «شهدای مقاومت» توصیف کردند.

در تنظیم این مطلب از گزارش‌های نیویورک پست و جروزالم پست استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG