لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

جناح‌های درگیر در سودان، مذاکرات صلح را در جده عربستان آغاز کردند


هزاران غیرنظامی سعی در نجات خود از جنگ داخلی در سودان دارند.
هزاران غیرنظامی سعی در نجات خود از جنگ داخلی در سودان دارند.

پس از سه هفته درگیری، فرستادگان ژنرال‌های درگیر در سودان، «پیش مذاکره» را روز شنبه آغاز کردند.

منابع خبری آمریکایی و سعودی تائید کردند که دولت‌های آمریکا و عربستان سعودی طرفین را به این مذاکرات بین ارتش سودان و «نیروهای پشتیبانی سریع» از روز شنبه در شهر جده عربستان آغاز شده است.

هنوز خشونت‌ها در خارطوم پایتخت سودان و سایر مناطق این کشور‌ ادامه دارد.

روز جمعه، واشنگتن و ریاض در در بیانیه‌ای مشترک از«آغاز مذاکرات مقدماتی» استقبال کردند و خواستار ادامه حمایت جهانی برای مهار درگیری شدند.

این گفت‌وگوها که به ابتکار ایالات متحده و عربستان سعودی برگزار می‌شود، نخستین تلاش جدی برای پایان دادن به سه هفته درگیری در این کشور است که بخش‌هایی از خارطوم، پایتخت، را تبدیل به میدان جنگ کرده و تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری حکومت غیرنظامیان پس از سال‌ها ناآرامی و قیام را مختل کرده است.

درگیری‌ها در سودان میان نیروهای ارتش به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و «نیروهای پشتیبانی سریع» به رهبری محمد حمدان دگالو است.

دو ژنرال درگیر سودان، نمایندگان خود را روز جمعه با وجود چندین دور کوشش نافرجام، برای آتش‌بس موقت به عربستان سعودی فرستادند.

هر دو طرف سودانی به صراحت گفته‌اند درباره یک متارکه انسان‌دوستانه بحث می‌کنند و بر سر پایان دادن به جنگ مذاکره نمی‌کنند. محمد حمدان دگالو، رهبر «نیروهای پشتیبانی سریع» ابراز امیدواری کرد گفت‌وگوها منجر بر ایجاد یک راه خروج امن برای غیرنظامیان شود. او پیشتر وعده داده عبدالفتاح البرهان، رهبر ارتش سودان، را یا دستگیر کند و یا بکشد.

این در حالی است که ارتش سودان روز جمعه ضمن تایید فرستادن هیئت نمایندگی به جده تصریح کرده بود به طور مستقیم با هیئت نمایندگی «نیروهای پشتیبانی سریع» به گفت‌وگو نخواهد نشست.

این درگیری‌ها از ۱۵ آوریل و به دنبال شکست طرح بین‌المللی با هدف گذار به دموکراسی در این کشور آغاز شد و صدها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG