لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

طرف‌های درگیر در جنگ سودان برای گفت‌وگو وارد عربستان شدند


تصویری از یک ساختمان ویران‌شده بر اثر درگیری‌ها در مرکز خارطوم، پایتخت سودان.
تصویری از یک ساختمان ویران‌شده بر اثر درگیری‌ها در مرکز خارطوم، پایتخت سودان.

رهبر شبه‌نظامیان سودان موسوم به «نیروهای پشتیبانی سریع» گفت این گروه در گفت‌وگوها با ارتش که روز شنبه در جده برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

این گفت‌وگوها که به ابتکار ایالات متحده و عربستان سعودی برگزار می‌شود، نخستین تلاش جدی برای پایان دادن به سه هفته درگیری در این کشور است که بخش‌هایی از خارطوم، پایتخت، را تبدیل به میدان جنگ کرده و تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری حکومت غیرنظامیان پس از سال‌ها ناآرامی و قیام را مختل کرده است.

ریاض و واشنگتن از «گفت‌وگوهای پیش از مذاکرات» میان ارتش و «نیروهای پشتیبانی سریع» استقبال کردند و پس از موارد پرشمار نقض آتش‌بس، از دو طرف خواستند این گفت‌وگوها را جدی بگیرند.

هر دو طرف سودانی به صراحت گفته‌اند درباره یک متارکه انسان‌دوستانه بحث می‌کنند و بر سر پایان دادن به جنگ مذاکره نمی‌کنند.

محمد حمدان دگالو، رهبر «نیروهای پشتیبانی سریع» ابراز امیدواری کرد گفت‌وگوها منجر بر ایجاد یک راه خروج امن برای غیرنظامیان شود. او پیشتر وعده داده عبدالفتاح البرهان، رهبر ارتش سودان، را یا دستگیر کند و یا بکشد.

این در حالی است که ارتش سودان روز جمعه ضمن تایید فرستادن هیئت نمایندگی به جده تصریح کرده بود به طور مستقیم با هیئت نمایندگی «نیروهای پشتیبانی سریع» به گفت‌وگو نخواهد نشست.

به نظر نمی‌رسد هیچ یک از دو طرف درگیر در جنگ سودان به دنبال سازش به منظور پایان دادن به خونریزی باشند.

این درگیری‌ها از ۱۵ آوریل و به دنبال شکست طرح بین‌المللی با هدف گذار به دموکراسی در این کشور آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG