لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

دستکم ۵۰۰ کشته در درگیری‌های سودان؛ ارتش با تمدید آتش‌بس موافقت کرد


ارتش سودان در ساعات پایانی روز چهارشنبه اعلام کرد که ژنرال «عبدالفتاح البرهان»، فرمانده کل ارتش، با پیشنهاد تمدید آتش‌بس برای «۷۲ ساعت دیگر» و اعزام نماینده نظامی برای مذاکره به جوبا، پایتخت سودان جنوبی موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش سودان اعلام کرد، روسای جمهوری سودان جنوبی، کنیا و جیبوتی در پیشنهادی که شامل «تمدید آتش‌بس و مذاکرات بین دو نیرو» است، مشارکت داشته‌اند.

شدیدترین درگیری‌ها در روز چهارشنبه در «اومدورمان»، شهری در نزدیکی خارطوم به وقوع پیوست، جایی که ارتش در حال نبرد با نیروهای کمکی «پشتیبانی سریع» از سایر مناطق سودان بود. صدای تیراندازی و حملات هوایی شدید تا شب شنیده می شد.

از زمان آغاز جنگ در ۱۵ آوریل دستکم «۵۱۲ نفر» بر اثر حملات هوایی و توپخانه‌ای کشته و نزدیک به «۴۲۰۰ نفر» زخمی، بیمارستان‌های زیادی ویران و توزیع غذا در این کشور محدود شده است.

سازمان بهداشت جهانی ضمن اعلام این خبر که تنها «۱۶درصد» از مراکز بهداشتی در خارطوم فعال هستند، پیش‌بینی کرد که «مرگ و میرهای بیشتری» ناشی از بیماری و کمبود غذا، آب و خدمات پزشکی از جمله ایمن سازی، رخ خواهد داد.

این بحران، تعداد رو به افزایشی از پناهجویان را به سمت مرزهای سودان فرستاده است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که حدود «۲۷۰ هزار نفر» ممکن است فقط به سودان جنوبی و چاد پناه ببرند.

این درگیری‌های نظامی بین ارتش و شبه‌نظامیان مشهور به «نیروهای پشتیبانی سریع» روی داده است. قرار بود «نیروهای پشتیبانی سریع» که از شبه‌نظامیان سابق دارفور تشکیل شده‌اند، در ارتش سودان ادغام شوند اما این روند به درگیری خونین منجر شده است.

محمد حمدان دقلو از زمان سرنگونی حکومت عمرالبشیر، حاکم سودان که سی سال قدرت را در دست داشت، معاون ژنرال برهان بوده و هر دو در کنار هم در سرنگونی حکومت غیرنظامی که بعد از حکومت ژنرال البشیر بر سرکار آمد، نقش داشتند. اما رقابت آن‌دو در ماه‌های اخیر شدت یافت.

XS
SM
MD
LG